Facebook Google+ Twitter

Warszawa: 65. rocznica zamachu na gen. Kutscherę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-01 20:00

W Warszawie oddano hołd poległym podczas zamachu na dowódcę SS generała Franza Kutscherę. W 65. rocznicę tych wydarzeń przy pamiątkowym kamieniu w Alejach Ujazdowskich złożono kwiaty.

Generał Kutschera przybył do Warszawy w listopadzie 1943. Pod jego rządami tygodniowo ginęło około trzystu osób. Wyrok śmierci na esesmana wydało Kierownictwo Walki Podziemnej. Wykonano go 1 lutego 1944 roku.

Na obchodach obecna była uczestniczka tej akcji Maria Stypułkowska, pseudonim Kama, która opowiadała o przebiegu zamachu. To Kama poinformowała zamachowców o tym, że generał opuścił swój dom i zmierza w ich kierunku.

Oprócz Kutschery i kilku innych Niemców w akcji poległo czterech Polaków, a dwóch zostało rannych. Podpułkownik Bolesław Siemiątkowski powiedział, że po tym zamachu Niemcy skończyli masowe mordy warszawiaków. Według niego następni hitlerowscy dowódcy bali się, że spotka ich podobny los.

W uroczystościach oprócz kombatantów wzięli też udział harcerze z batalionu Parasol. Komendantka Agata Smagała obiecała, że jej grupa będzie w przyszłości przypominać młodszym pokoleniom o doniosłości tego wydarzenia.
Po złożeniu kwiatów w Warszawie, uczestnicy obchodów udali się do Piastowa, gdzie m.in. odwiedzili szpital, do którego trafili ranni uczestnicy tego zamachu.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.