Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8981 miejsce

Warszawa. Agata Kulesza jako Mary Stuart w Teatrze Ateneum

Już w sobotę, 16 maja 2015 roku, w warszawskim Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza odbędzie się kolejna premiera. Agata Duda - Gracz zaprezentuje swoją wersję sztuki Wolfganga Hildesheimera "Mary Stuart" z Agatą Kuleszą w roli tytułowej.

Plakat do najnowszej premiery w Teatrze Ateneum w Warszawie. Projekt: Greg Noo - Wak / Fot. materiał Teatru Ateneum w WarszawiePrzekładu sztuki dokonała Dorota Sajewska, a reżyserii podjęła się Agata Duda - Gracz, która jest również autorką scenografii spektaklu; muzykę skomponowali: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak (obydwoje pojawią się oni również na scenie w rolach Pani Śpiewającej i Didiera).

Bohaterka sztuki "Mary Stuart" Wolfganga Hildesheimera była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty.
Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii Stuart. Nie ma tu jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. "Mary Stuart" to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów - czytamy w opisie spektaklu w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Do roli tytułowej Agata Duda - Gracz zaangażowała jedną z najlepszych polskich aktorek, Agatę Kuleszę. Partnerują jej: Paulina Gałązka jako Jane, Grzegorz Damięcki jako Raoul, Bartłomiej Nowosielski (Symmons), Wojciech Brzeziński (Gervais), Przemysław Bluszcz (Kat) i Tomasz Schuchardt (Głąb).
Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Muszę się wybrać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.