Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Akcja "Podaj bilet" niezgodna z prawem

Organizatorzy akcji "Podaj Bilet" nawołują do przekazywania jednorazowych, skasowanych biletów komunikacji miejskiej innym pasażerom. ZTM twierdzi, że akcja jest niezgodna z regulaminem.

Organizacja „Trzecia Strona Wisły” zainicjowała na Facebooku akcję „Podaj bilet”, która ma być odpowiedzią na planowane przez ZTM poważnej podwyżki cen biletów.

"Akcja kierowana głównie do użytkowników biletów jednorazowych. Wysiadając z autobusu, SKM, tramwaju lub metra nie zabierajcie ze sobą biletów. Zostawiajcie je gdzieś w widocznym miejscu aby inni mogli z nich skorzystać drugi raz. Niejednokrotnie taki bilet uratuje kogoś od płacenia mandatu i dorabiania czyjegoś portfela" - to fragment apelu z Facebooka.

Akcję potępiło już ZTM, publikując na swojej stronie oświadczenie rzecznika prasowego: "Pasażer, który skasował bilet jednorazowy, nie może odstępować go innej osobie. Wyraźnie zabrania tego uchwalony przez Radę Miasta Regulamin przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie".

Rzecznik przytacza też odpowiedni punkt regulaminu:
"Pasażer nie może odstępować lub oddawać innej osobie biletu imiennego lub skasowanego biletu jednorazowego" (rozdział IV, par. 20, pkt 2).

W oświadczeniu znajdujemy też uzasadnienie dla planowanych podwyżek cen biletów: "Poza tym takie postępowanie jest – mówiąc wprost – nieuczciwe. Nieuczciwe jest to, że dwie osoby korzystają z jednego biletu, a tylko jedna osoba za przejazd. Szczytem absurdu jest tłumaczenie, że to działanie w proteście przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej. Im mniej osób płaci za przejazdy komunikacją – tym mniejsza część kosztów jej funkcjonowania jest pokrywana ze sprzedaży biletów. Wtedy – zamiast inwestować w rozwój komunikacji – miasto musi z budżetu pokrywać różnicę, by utrzymać istniejący stan transportu publicznego, a rozwój zostaje „zamrożony”."

Internauci są podzieleni, co do słuszności tej akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jaś
 • Jaś
 • 22.08.2012 04:04

Czy bufetowa i kolesie z Przestępczej Organizacji w dupie mają ludzi biednych. Mam 540 złotych renty ,jak może być mnie stać na kolejne horendalne podwyżki już i tak drogiej komunikacji z której zmuszony jestem korzystać ?!! Nie da się zapierdalać kusem po Warszawie ,ani jeździć wszędzie rowerem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Asia
 • Asia
 • 11.08.2011 13:36

Tomasz N. pisze o "lumpen proletariacie"... nie kupują biletów i nie płacą kar. Niech państwo wymyśli sobie dobry system ściągania kar za mandaty albo zrobi tak, jak jest w Londynie - wchodzi się przy kierowcy i kupuje bilet albo tzw. "trawelkę" przykłada się do kasownika. Sprawa by się rozwiązała.

A taki regulamin "Pasażer nie może odstępować lub oddawać innej osobie biletu imiennego lub skasowanego biletu jednorazowego" (rozdział IV, par. 20, pkt 2)." niech sobie wsadzą ....gdzieś. O ile bilet imienny jest przypisany jednej osobie, tak jednorazowy już nie. W pełni popieram Iwonę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbyszek
 • zbyszek
 • 09.07.2011 05:46

Urzedasy marnotrwa kase i zanic nieodpowiadaja a ciezar finasowy przezucaja na społeczenstwo.Bo pani H.G.W musi dac im nagrody zanic po kilka dziesiat tysiecy pln.

Komentarz został ukrytyrozwiń
amstaf1944
 • amstaf1944
 • 08.07.2011 22:16

Karygodne są podwyzki cen biletów.
BUFETOWA za 1km trasy przejazdu płaci przewożnikom
ponad 6 zł. Policzcie ile to kasy do podziału.
Przewożnik z autokarem turystycznym {full wypas}
moze dostać 3,5 - 4,5 za km.{tylko 49 pasazerów}
Cena autokaru ok. 250.000-300.000 EURO
Gdzie standard gdzie kilometry itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Nowaczek
 • Tomasz Nowaczek
 • 07.07.2011 12:12

Na całej akcji zyska tzw. "lumpen proletariat". Oni raczej nie kupują biletów a teraz jeszcze go dostana za darmo od kogoś kto go kupi. Ja kupuje kilka biletów wcześniej i mam spokój. Za usługi się płaci a jeśli usługa nie odpowiada, bo za droga, to taksówki czekają :). Zawsze można wsiąść na rower lub rolki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pijak podsklepowy
 • pijak podsklepowy
 • 06.07.2011 16:01

ja zawsze zostawiam na kasowniku :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwona
 • Iwona
 • 06.07.2011 15:48

Ale bzdura... Nielegalne, niezgodne z prawem... Bilet jednorazowy nie jest dokumentem imiennym , jest kasowany na CZAS PRZEJAZDU, a nie na pasażera więc nie widzę problemu. Stanowisko przewoźników jest oczywiste- bo tracą na tym, ale jeśli ja płacę za 20 minut jazdy a wysiadam po 10-ciu, to też jestem w plecy połowę ceny. Dlaczego ma na tym nie skorzystać ktoś inny- na jedno wychodzi, czy to ja te 20 minut wykorzystam na maxa, czy inna osoba "dokończy dzieła".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś jeździli konduktorzy i dbali o to by każdy pasażer wykupił bilet.
Dziś w dyrekcji siedzi wielu pracowników którzy mogliby pracować jako konduktorzy i nie byłoby problemu. Może jeden konduktor w dwu wagonach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.