Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Amor Polonus, czyli miłość Polaków w Wilanowie

Rzeźba przedstawiająca Henryczka Lubomirskiego jako Amora autorstwa Antonio Canovy, portret Tadeusza Kościuszki autorstwa polskiego malarza Karola Schweikarta, portret Katarzyny z Branickich Potockiej w stroju orientalnym autorstwa Pranza Xaviera Winterhalter - te i wiele innych prac można zobaczyć w budynku Oranżerii w Pałacu w Wilanowie jeszcze tylko do 15 sierpnia 2010.

plakat / Fot. materiały organizatoraCelem wystawy jest przedstawienie dziejów miłości w Polsce w różnych okresach jej historii. Ważna jest tu zarówno miłość do ojczyzny, jak i miłość łącząca kobietę i mężczyznę oraz więzi rodzinne. Prezentowane są na niej dzieła autorstwa m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz Antonia Canovy.

Wydarzeniu towarzyszyły festiwale, spektakle teatralne, gry i konkursy dla publiczności. Odbywały się liczne inicjatywy artystyczne skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Dzieła, które trzeba zobaczyć

Ekspozycja zawiera co najmniej dziewięć eksponatów, które trzeba koniecznie zobaczyć. Pierwszym z nich jest szabla hetmana Stanisława Żółkiewskiego z przełomu XVI i XVII wieku, która jest własnością zakonu Paulinów z Jasnej Góry.

Kolejne to:

Znajdująca się na plakacie rzeźba przedstawiająca Henryczka Lubomirskiego jako Amora z lat 1786-1788 autorstwa Antonio Canovy. Jest to najwybitniejsze dzieło na wystawie i jedna z najsłynniejszych rzeźb w Polsce. Autor jest uznanym mistrzem neoklasycyzmu i ulubieńcem salonów, wyrzeźbił m.in. popularne Trzy Gracje oraz Psyche i Kupidyn. Posąg Henryka Lubomirskiego jako Amora znalazł się w Łańcucie w specjalnie zaprojektowanym Salonie Kolumnowym na samym środku wśród kolumn jońskich, gdzie znajduje się jego stałe miejsce.

Jeden z najpopularniejszych portretów króla Jana III Sobieskiego w rzymskiej zbroi i wieńcu laurowym, namalowany około 1683 roku, niedługo po zwycięstwie pod Wiedniem.

Portret Tadeusza Kościuszki autorstwa polskiego malarza Karola Schweikarta, powstały około 1802 roku. Obraz ten jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie i jest jednym z najpopularniejszych portretów polskiego generała.

Kopia rzymska oryginalnej rzeźby greckiej z przełomu III i IV w.p.n.e. przedstawiającej głowę Niobe. Rzeźba ma poklejone popiersie z XVIII wieku. Została podarowana Helenie Radziwiłłowej przez carycę Katarzynę II i znalazła się w pałacu w Nieborowie, gdzie znajduje się jej obecne stałe miejsce.
Maria Sobieska jako Wenus Genetrix / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Queen_Marie_Casimire_with_Children.jpg

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za miły spacer. Nie pozostaje nic innego jak wybrać się do Wilanowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonała relacja z wystawy, dziękuje za oprowadzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.