Facebook Google+ Twitter

Warszawa będzie gospodarować terenami należącymi do PKP

Obecnie ok. 3 procent powierzchni stolicy należy do PKP. To około 1500 hektarów, których kolej nie jest w stanie zabudować. Od lat niezagospodarowane tereny straszą chaszczami. Teraz może się to zmienić, bo miasto obejmie je swymi planami.

Na powierzchni 1500 hektarów znajdują się oczywiście tory, dworce, infrastruktura kolejowa, ale i tak pozostaje jeszcze sporo "plomb", na zabudowę których kolej nie ma pomysłu lub szuka do tego celu partnera.

Tylko w Śródmieściu 5,5 hektara terenu w otoczeniu Dworca Centralnego należy do kolei, a to oznacza, że każdy plan zabudowy musiał być konsultowany z koleją i z - jak mówią zyciuwarszawy.pl architekci - mniej lub bardziej zdecydowanymi inwestorami. "A oni raz chcieli w miejscu Centralnego budować drapacz chmur, innym razem tylko zmodernizować obecny budynek, a ostatnio mówi się o tym, by dostawić obok niego po dwa wieżowce". Burmistrz Śródmieścia czeka więc już na nowe możliwości.

Dziś, rada miasta podejmie decyzję w sprawie terenów w rejonie dworca PKP Włochy.
"Chcielibyśmy stworzyć tu centrum kulturalno-rekreacyjne z zielonym tarasem nad dworcem, schodzącym do parku po drugiej stronie torów - wyjaśnia radna dzielnicy Jolanta Piecuch.

Następny będzie plan Odolanów, ogromny tereny do zagospodarowania, podobnie jak na Szczęśliwicach. Zmiany obejmą też okolice Dworca Gdańskiego, Wolę, gdzie 1/3 terenu zajęta jest przez rozjazdy kolejowe.

Architekt Grzegorz Buczek cieszy się, że tereny wyjęte z krajobrazu stolicy teraz do niego powrócą.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.