Facebook Google+ Twitter

Warszawa będzie miała nowe tramwaje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-06 13:16

Ciche, nowoczesne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - takie właśnie tramwaje coraz częściej i w większej liczbie będą pojawiać się na ulicach Warszawy. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała umowę z Zarządem Tramwajów Warszawskich na zakup i modernizację taboru i torów tramwajowych.

Jak podkreśliła prezydent Warszawy umowa jest przełomowa i historyczna, bo została podpisana na lata 2008-2027, czyli na 20 lat. Jak wylicza Gronkiewicz-Waltz nowe tramwaje warszawskie mają być ciche, niskopodłogowe, wyposażone w monitoring i w automaty do sprzedaży biletów.

Umowa przewiduje zakup 246 sztuk tramwajów niskopodłogowych w latach 2008-2027, co będzie stanowić wymianę niemal całego starego taboru. "To ważne, bo niektre tramwaje w stolicy mają po 20, a nawet 40 lat" - mówiła prezydent Warszawy. Pierwszy przetarg na zakup 186-ściu pojazdów zostanie ogłoszony 22 sierpnia.
Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w stolicy Leszek Ruta wyraził nadzieję, że to pierwsza wieloletnia umowa podpisana przez miasto, a co za tym idzie - "uniezależniona od wydarzeń politycznych: kampanii, wyborów i wygranych, kiedy to politycy chcą się przypodobać mieszkańcom". Według niego widoczne zmiany na warszawskich ulicach mieszkańcy i przyjezdni zobaczą już niedługo, a na pewno w 2012 roku. Jak podkreśla dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej warszawski transport szynowy powinien spełniać standardy europejskie.

Łączna wartość 20-letniej inwestycji to ponad 16 miliardów złotych. W jej realizacji mają pomóc kredyty bankowe, bo miasto nie korzysta w tym przypadku z funduszy unijnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.