Facebook Google+ Twitter

Warszawa: bezpłatny internet rozwija się powoli

Władze warszawskiego Bemowa zapowiadają, że do końca przyszłego roku zainstalują 300 hotspotów, dzięki którym ok. 20 tysięcy osób zyska bezpłatne połączenie z internetem. Dane dostępowe dostanie każdy, kto zgłosi się do urzędu i wypełni formularz. W pozostałych dzielnicach plany rozwoju bezprzewodowej sieci są jeszcze w powijakach.

Młody człowiek z laptopem / Fot. Gazeta KrakowskaJak zapewnia Krzysztof Zygrzak, rzecznik prasowy dzielnicy Bemowo, dane dostępowe otrzyma każdy, który złoży wniosek w urzędzie. W formularzu podać trzeba swoje imię, nazwisko, PESEL i numer dokumentu ze zdjęciem. Bez loginu i hasła można obejrzeć jedynie stronę bemowskiego ratusza. Zarejestrowani użytkownicy mają nielimitowany dostęp do zasobów www. Zablokowane jest natomiast działanie programów wymiany plików typu ''peer to peer'', co oznacza, że nie będzie można ściągać z sieci muzyki i filmów. Do połączenia z siecią bezprzewodową potrzebna jest też karta WiFi. Kosztuje od 50 do 350 zł. Cena zależy od producenta złącza i dodatkowych funkcji.

W rejonie ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich działają 3 miejskie hotspoty, dzięki którym 226 osób już korzysta z bezpłatnego internetu. Władze dzielnicy zapowiadają, że do końca przyszłego roku zainstalują 300 nadajników, co da dostęp nawet 20 tysiącom użytkowników. Szybkość łącza to 512 KB na sekundę.

Koszt przedsięwzięcia dla całej Warszawy wyniesie kilkanaście milionów zł. Jak powiedział Wiadomościom24.pl Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy m.st. Warszawy, warto ponieść takie koszty, bo internet ułatwi codzienne życie mieszkańców. W sieci będzie można załatwić wiele spraw urzędowych, m.in. rejestrację samochodu.

O realizacji podobnych projektów myślą władze innych dzielnic. Władze Żoliborza już myślą o realizacji projektu. Przewidywany termin rozpoczęcia inwestycji jest planowany już pod koniec 2008 roku. Od maja na Białołęce już można korzystać z sieci, ale tylko w urzędzie. Od września będzie też w urzędach Ursusa i Ursynowa. W pozostałych dzielnicach plany udostępniania internetu są jeszcze w powijakach.

Stąd też radni warszawscy postanowili zająć się tą sprawą. W tym celu jeden z nich - Lech Jaworski, przewodniczący Komisji Statutowo - Regulaminowej wystosował interpelację do pani prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz, w której zwrócił uwagę na korzyści, jakie płyną z takiej inicjatywy. Szczególnie zwrócił uwagę na te technologiczne, promocyjne i biznesowe. Warszawa, za wzorem innych europejskich stolic, jak np. Oslo, Londyn czy Praga powinna umożliwić mieszkańcom korzystać.

W piśmie zawarł też pytania, m.in. o koordynację, plany, inne korzyści. Odpowiedzi od pani prezydent Jaworski oczekuje już pod koniec przyszłęgo tygodnia. -Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się przed Euro 2012 wprowadzić bezprzewodowy internet na terenie całej Warszawy. Przyda się on wszystkim mieszkańcom i turystom - powiedział dla Wiadomości24.pl

Będziemy do tej sprawy wielokrotnie powracać informując o postępie prac i szczegółach technicznych.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Bardzo cenne informacje. Plus za solidność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeszów już ma i to całkiem nieźle rozwinięty :) zajrzyj: www.resman.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe kiedy darmowy Internet trafi do innych miast?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.08.2007 04:05

A PRAGA??????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek - ja jestem laikiem w tej kwestii, coś mi się tylko o uszy obiło. Może byś przygotował jakiś materiał na ten temat?

dla takich jak ja - uzależnionych ;) - to ważna kwestia: a co zwracać uwagę, co robić, a czego nie itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu - jak napisałam w artykule - władze Śródmieścia i Żoliborza już myślą o realizacji projektu. Bródno zapewne będzie musiało jeszcze trochę poczekać, ale kiedyś na pewno:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko - faktycznie, jeżeli urządzenie wykorzystujące WiFi nie zostanie poprawnie skonfigurowane, może się stać łatwym celem ataku. Wykorzystywany w sieciach radiowych standard kryptografii WEP jest łatwy do złamania. Jednak operatorzy wprowadzają powoli inny protokół WPA, który ma zapewnić lepsze bezpieczeństwo. Jest nadzieja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agato - mnie nie chodzi o zabezpieczenie komputera np. przed wirusami tylko o bezpieczeństwo transmisji danych. podobno to nawiększy problem jeśli chodzi o hotspoty. d

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście moje Bródzienko będzie pewnie na szarym końcu :( ale za to nitka metra na moim osiedlu w planach ma być w 2012 :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy we własnym zakresie powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera, do tego służą programy antywirusowe itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.