Facebook Google+ Twitter

Warszawa chce być Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 16:50

Uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku jest - obok organizacji Euro 2012 - jednym z największych wyzwań stojących przed Warszawą. Zapewniają o tym władze miasta mając nadzieję, że przygotowywane projekty długofalowej strategii rozwoju kultury w stolicy, zaowocują dołączeniem do miast, które taki zaszczytny tytuł już otrzymały jak: Amsterdam, Sztokholm, Helsinki czy Praga.


Jednym z ważniejszych elementów przygotowań jest rozbudowa infrastruktury kulturalnej. Planowane nowe obiekty to Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich, Sala Koncertowa i rewitalizacja Pragi oraz brzegów Wisły.

Jednak - jak mówi Krzysztof Herbst, koordynator zespołu ds.Strategii Społecznej Warszawy nie sam tytuł jest najważniejszy, ale szansa jaką jest dla Warszawy możliwość zrealizowania tych projektów.

Krzysztof Herbst zauważa, że w tej chwili nie czynniki ekonomiczne, ale kultura w niezwykle szerokim zakresie wpływa na rozwój gospodarczy. Jak podkreśla - nie samo wybudowanie nowoczesnych i ważnych instytucji kulturalnych jest sukcesem, ale stworzenie w nich później miejsc użyteczności publicznej.

Jak dodaje - w tej chwili ludzie z taką łatwością zmieniają miejsca zamieszkania i pracy, że powinny się one stawać dla nich coraz bardziej atrakcyjne, ponieważ bardzo istotnym elementem takich decyzji jest jakość zycia.
Krzysztof Herbst zauważa jednocześnie, ze Polska nie jest najbardziej atrakcyjnym z krajów pod względem oferowania taniej siły roboczej czy znajomości języków obcych. Jego zdaniem - powinniśmy więc więcej wysiłku wkładać w budowanie takich programów kulturalnych, które będą zarówno edukacją dla społeczeństwa i jak i miejscem wspólnych przeżyć.

Przygotowywany program rozwoju kultury będzie wzorowany na osiągnięciach europejskich stolic i metropolii, oraz z rozpoznania mocnych i słabych stron Warszawy. Ma stanowić wizję rozwoju kultury do roku 2020, ze szczególnym uwzględnieniem roku 2016.

Program będzie uwzględniał także specjalne wydarzenia i rocznice, na przykład Rok Chopinowski 2010.

Europejska Stolica Kultury jest najbardziej popularnym programem kulturalnym Unii Europejskiej skierowanym do miast. Funkcjonuje od 1985 roku.

Jak wynika z Raportu Komisji Europejskiej - tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wzmacnia markę i wizerunek miasta, ułatwia przygotowanie długookresowej strategii rozwoju kultury, przyczynia się do wzrostu liczby turystów, dochodów miasta oraz inwestycji w kulturę i infrastrukturę.

Miasto, które zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, może otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości od 200 tys. do miliona euro

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.