Facebook Google+ Twitter

Warszawa chce walczyć o "swojego" Chopina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-21 16:27

Władze stolicy chcą by Warszawa była znowu postrzegana przez Polaków jako miasto Fryderyka Chopina. Teraz tak nie jest - z wielkim kompozytorem kojarzy się głównie Żelazowa Wola.

W związku z trwającym Rokiem Chopinowskim opublikowano badania z których wynika , że trzy czwarte Polaków jest przekonanych iż Chopin był związany głównie z Żelazową Wolą. W rzeczywistości kompozytor spędził tam czasy niemowlęce, natomiast dzieciństwo i młodość, w tym okres szkoły i studiów, przeżył w Warszawie, z którą był związany ponad 20 lat.

Publicysta kwartalnika "Res Publica Nowa" Wojciech Przybylski ocenia, że pomniejszanie związków Chopina z Warszawą było celowym zabiegiem władz komunistycznych. Przedstawiano Chopina jako wywodzącego się ze wsi rewolucyjnego artystę, inspirowanego kulturą ludową , podczas gdy w rzeczywistości Fryderyk Chopin był gruntownie wykształconym człowiekiem, młodym artystą z bardzo dużymi związkami z Warszawą.

Współautorka książki "Warszawa Fryderyka Chopina" Marita Alban Juarez ma nadzieję, że i Warszawiacy i turyści, spacerując po Warszawie odkryją, że chodzą śladami Chopina. Kompozytor prawie codziennie przemierzał szlak z Placu Trzech Krzyży do Kolumny Zygmunta, często bywał też na Placu Krasińskich, gdzie 200 lat temu mieścił się Teatr Narodowy.
Na drodze, którą kompozytor często przemierzał, stanęło w grudniu 14 multimedialnych ławeczek, przy których można odpocząć, ale i poznać mapkę z dokładną trasą spaceru, można też posłuchać fragmentów utworów Fryderyka Chopina.

Marita Alban Juarez podkreśla, że spacerując łatwo wyobrazić sobie Warszawę sprzed dwustu lat. Taką, jaką widział młody kompozytor, kiedy Krakowskie Przedmieście było oddzielone od ulicy Miodowej kamienicą przechodnią .

Władze stolicy przygotowały szereg działań promujących Warszawę jako miasto Chopina. Niedługo na niektórych przejściach dla pieszych pojawią się pasy w formie klawiatury fortepianu,. Będą tez murale i inne instalacje artystyczne. A każdy Warszawiak urodzony w 2010 roku i meldowany w stolicy, otrzyma okolicznościowe niemowlęce ubranko, przypominające, że dziecko urodziło się w roku Fryderyka Chopina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.