Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Chopiniana, czyli Dni Fryderyka Chopina

Chopiniana to festiwal organizowany corocznie przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Tegoroczna, ósma już edycja Dni Chopina odbędzie się w dniach 23-25 lipca.

 / Fot. PlakatFestiwal Chopiniana organizowany jest od 2002 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Do tej pory koncerty odbywały się w miejscach związanych z życiem pianisty. Był to na przykład Belweder, gdzie młody Fryderyk grywał na prywatnych audiencjach dla Wielkiego Księcia Konstantego, Kościół Św. Trójcy przy Placu Małachowskiego, gdzie car Aleksander słuchał jego gry na eolomelodikonie i oczywiście okolice pomnika Chopina w Łazienkach.

Tegoroczna, ósma już edycja Dni Chopina odbędzie się w dniach 23-25 lipca. Organizatorzy zapowiedzieli pewne zmiany. Po raz pierwszy większość koncertów ma odbyć się na Uniwersytecie Warszawskim. Ta lokalizacja spowodowana jest ogromnym znaczeniem okolic Krakowskiego Przedmieścia w życiu kompozytora. Tam mieszkał w latach 1818-1827 i uczęszczał do liceum. Tam także zmarła Emilka - najmłodsza siostra Fryderyka.pomnik Fryderyka Chopina. www.wikipedia.org / Fot. wikipedia.org

W tym roku całkowicie zrezygnowano z umiejscowienia koncertów w Łazienkach Królewskich. Koncert finałowy festiwalu Chopiniana odbędzie się w Bazylice Mniejszej - kościele Św. Krzyża, w którym to znajduje się epitafium z sercem kompozytora.

Jeden z planowanych koncertów to Chopin - jazz, ciekawe połączenia fortepianu, kontrabasu, perkusji i kwartetu smyczkowego. - Chopin inspiruje muzyków jazzowych - tłumaczy Dorota Chotyńska, koordynator projektu Chopiniana. - Pianiści jazzowi aranżują jego twórczość w nowy sposób.

- Aby poznać i polubić muzykę klasyczną trzeba zacząć się z nią zaznajamiać od najmłodszych lat - mówi Dorota Chotyńska. W tym celu odbędzie się Symfollies - koncert adresowany do najmłodszych. Oprócz muzyki na żywo organizatorzy przygotowali bajkę o przygodach magicznych instrumentów mieszkających w krainie Symfollies.

Szczegółowy plan festiwalu znajdziesz tutaj.

Rok 2010 jest rokiem Chopinowskim. Plan jego obchodów dostępny jest na tej stronie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.