Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Czarne chmury nad domkami fińskimi na Jazdowie

Mieszkańcy domków fińskich na warszawskim Jazdowie od kilku lat żyją w niepewności. Wiadomo, że miasto chce zupełnie zmienić oblicze tej okolicy. Sprawa wywołuje jednak wiele kontrowersji. - Szkoda, że ten fragment miasta nie został objęty ochroną konserwatorską - domki mogłyby pokazywać powojenną historię Warszawy - mówi Wiadomościom24 Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy.

Jazdów / Fot. Piotr Panek, GNU1.2, CC3.0Nietypowe budynki pojawiły się na Jazdowie tuż po II wojnie światowej. Finlandia przekazała je Związkowi Radzieckiemu w ramach rekompensaty za szkody wynikłe podczas działań militarnych z lat 1941-44. Domki zostały umieszczone w Polsce z myślą o pracownikach Biura Odbudowy Stolicy, którzy nie posiadali mieszkań w Warszawie. Warto podkreślić, że ta zabudowa miała mieć charakter tymczasowy, jednak przetrwała do dziś i służy wielu rodzinom, oraz cieszy się sporym zainteresowaniem turystów.

- Szkoda, że ten fragment miasta nie został objęty ochroną konserwatorską - domki mogłyby pokazywać powojenną historię Warszawy - mówi Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy. - Pojawienie się miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest obligatoryjne do likwidacji bieżącej zabudowy. Dobrym rozwiązaniem byłoby zachowanie przynajmniej jednego domku i przeniesienie go w inny rejon. Mógłby służyć jako obiekt dydaktyczny dla studentów architektury oraz skansen dla warszawiaków - zaproponował Patryk Zaremba.

Modne czy wartościowe


Osiedle domków fińskich na Jazdowie dzięki swojej oryginalności jest przez niektórych postrzegane jako prestiżowe. Chętnie osiedlały się tam znane postacie, np. satyryczka Maria Czubaszek, poeta Jonasz Kofta czy artysta kabaretowy Jan Pietrzak. Obecnie budynki mają charakter mieszkań komunalnych - ich mieszkańcy nie byliby w stanie pokryć kosztów wieczystego użytkowania gruntu.

Na Facebooku istnieje konto poświęcone temu osiedlu. Można tam znaleźć wiele głosów sprzeciwu wobec planów władz, aby usunąć z Jazdowa domki fińskie. Sylwia Włodyga napisała: "Jak pierwszy raz tam dotarłam, poczułam się jak nie w Warszawie. Obok jeżdżą z hukiem samochody, a tu cicha oaza. Warszawa taka jest - zaskakująca, niejednoznaczna i nie chcę jej widzieć zhomogenizowanej".

Jazdów / Fot. Piotr Panek, GNU1.2, CC3.0Pierwotny charakter domków został jednak utracony za sprawą ich przystosowania do potrzeb mieszkańców. Urzędnicy twierdzą, że wszystkie wykonane tam prace (np. dobudowanie werand) były samowolą budowlaną. Trudno jednak w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie możliwość życia w domu bez łazienki, ciepłej wody czy ogrzewania. Niektórzy mieszkańcy już wyprowadzili się z domków fińskich, nie chcąc żyć w ciągłej niepewności. Jedno jest pewne: - Docelowo, zgodnie ze Studium Zagospodarowania, wszystkie domki mają być opróżnione - informuje rzeczniczka dzielnicy Śródmieście, Urszula Majewska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

dobroszyn
  • dobroszyn
  • 31.08.2012 13:15

Powtórzę za b.ojciec, śliczne domki. Najlepiej rozwalić, będzie z tego kasa dla wybranych. Może dałoby się kupić taki domek i go po prostu przestawić w inne miejsce. Tyle, że zaś trzeba zezwolenia, plany, itd. Wolności w tym kraju nie ma i szybko pewnie nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Buczek
  • Grzegorz Buczek
  • 31.08.2012 00:16

"- Nie wyobrażam sobie, żeby w tak reprezentacyjnej lokalizacji - przy skarpie, tuż obok Traktu Królewskiego - utrzymywać ten typ zabudowy. To tymczasowe obiekty, których powstanie w tym miejscu było zrozumiałe w okresie powojennym, ale dalsze ich trwanie jest skandalem."

To moja wypowiedź na ten temat opublikowana 8 grudnia ub. roku w większym tekście na temat przyszłości Jazdowa wydrukowanym w Gazecie Stołecznej, którą podtrzymuję.
Dodam do tego, że decyzja o możliwie reprezentacyjnym, wysokiej jakości zagospodarowaniu tego rejonu została podjęta w dokumencie polityki przestrzennej Warszawy (czyli w tzw. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) w pażdzierniku 2006 r., którego aktualność została potwierdzona przez Radę Warszawy w październiku 2010 r. Jego zapisy dot. (m. in.) Jazdowa są wiążące dla Władz Miasta przy sporządzaniu i uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Tak więc decyzja o zmianie sposobu zabudowy tego rejonu Śródmieścia zapadła już w Studium, a plan miejscowy to tylko jej realizacja.
Nie ma żadnej analogii pomiędzy tymczasową zabudową Jazdowa (ktorej trwanie przez dziesięciolecia jest jeszcze jednym negatywnym fenomenem warszawskim z tej samej serii zdarzeń - to co tymczasowe staje się trwałe, a to co ma być stałe i trwałe, nie jest przez dziesięciolecia realizowane; przyklady można niestety mnożyć) a Giszowcem, ktory jest historycznym reliktem z zamierzenia trwalej zabudowy, już objętym ochroną konserwatorską. Inne przyklady w poprzednim poście też nie są adekwatne do tematu tej dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
koszula54
  • koszula54
  • 30.08.2012 17:07

Świetny artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń
b.ojciec
  • b.ojciec
  • 30.08.2012 13:01

Śliczne te domki. Taki warszawski Giszowiec. Grzegorz Buczek używając typowej technokratycznej nowomowy powiada "docelowej likwidacji tymczasowej drewnianej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie". Dokładnie tymi samymi słowami można by się wypowiedzieć o Giszowcu właśnie, gdyby ktoś chciał go likwidować, a, jakby podciągnąć trochę to np.: o warszawskiej starówce. Dlaczego likwidować piękne osiedle?
W Skierniewicach przy ul. Sobieskiego było śliczne małe osiedle domków kolejarzy ze ślicznymi małymi ogródkami. Zarząd miasta wyburzył całe osiedle, mieszkańców przeniósł do ohydnego bloku, a teren sprzedał firmom. I nie ma pięknego zakątka. Ważniejsza była kasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.