Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Czy most Północny będzie mostem Marii Skłodowskiej-Curie?

Platforma Obywatelska ma nowy pomysł na nazwanie mostu, który łączy Bielany z Białołęką. Propozycją zajmuje się podkomisja do spraw nazewnictwa ulic.

 / Fot. Fot. Ewa KrzysiakPomysłów na nazwę mostu było bardzo dużo. W 2009 roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wysunęła propozycję o nadaniu mu imienia Jana Pawła II. Postulat ten spotkał się ze sprzeciwem internautów, którzy swoją opinię wypowiedzieli w sondzie zorganizowanej przez radnego Bartosza Dominiaka. Wtedy też narodziła się sugestia, że odpowiednią nazwą dla mostu będzie imię Marka Edelmana.

Kolejnym pomysłem zaproponowanym przez jedną z organizacji pozarządowych, było nazwanie przeprawy imieniem Ignacego Paderewskiego.

Obecnie radni Platformy Obywatelskiej, chcąc oddać hołd badaczce Marii Skłodowskiej-Curie, skierowali swój pomysł do podkomisji do spraw nazewnictwa ulic. Następnie wniosek trafi do Rady Warszawy, w której PO ma większość. Miejscy radni zdecydują o nazwie mostu, mimo że warszawiacy przyzwyczaili się już do określenia: most Północny.

Zobacz też: Warszawa. Jak powstaje most Północny - fotogaleria

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Moherowa Beretnica
 • Moherowa Beretnica
 • 06.07.2011 17:00

Jeśli powstanie most na północ od Północnego nazwać go: Most Północny II. Koniec z nadawaniem imienia kolejnym obiektom architektonicznym, mostom i innym konstrukcjom. To tylko utrudnianie życia nam użytkownikom. Istnieją w Warszawie ulice, z nazwy potworki, które dla cudzoziemca a nawet tubylca brzmią dosyć skomplikowanie i osobliwie. Na przykład dawna ulica Wery Kostrzewy teraz nosi nazwę ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Poprzednia nazwa była niesłuszna ale obecna sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem, ze względu na stopień skomplikowania wymowy i do zapisu. Podobnie z nazwą "Jana Pawła II" . Ulica o takiej nazwie znajduje się w każdej miejscowości. Był taki owczy pęd. Każde miasto a nawet najmniejsza dziura chciała mieć taką ulicę, szkołę, plac czy park. Doszliśmy do absurdu.
Mnogość takich nazw nie dodaje chwały śp. papieżowi Polakowi a staje się tematem niewybrednych żartów. Wracając do nowo budowanego mostu, niech się nazywa po prostu: Most Północny, i tyle w temacie.
Kolejny most na północy Most Północny II, most kolejny na południu: Most Południowy,
Most Południowy II, w środku miasta : Most Poniatowskiego - niech zostanie, Most Centralny - kolejny na północ czy południe od M. Poniatowskiego. Warto się jeszcze zastanowić nad najważniejszą budowlą na okoliczność 2012 roku, czyli tzw. Stadionem Narodowym. Jeszcze nie jest za późno. Ta nazwa powinna ulec zmianie z kilku powodów: po pierwsze, ten stadion ze względu na wygląd i spodziewany rychły koniec obiektu, nazywany jest często czyrakiem. W ciągu kilku lat zacznie się dekapitalizować i popadnie w stopniową ruinę, stając się siedliskiem handlarzy, meneli i amatorów tanich trunków alkoholowych. Jest poza tym symbolem braku poszanowania dla poprzednio włożonego wysiłku Warszawiaków w dzieło odbudowy stolicy po wyzwoleniu w 1945 roku. Z całego miasta zwożono gruz. Uformowano materiał w formę korony stadionu. Po ukończeniu prac powstał jeden z najpiękniejszych stadionów o konstrukcji ziemnej, uwzględniające podłoże stadionu. Po latach należało tylko ustabilizować grunt i dobudować zaplecze na miarę XXI wieku. Tymczasem ten piękny obiekt, jednocześnie jakby mauzoleum nieistniejącej przedwojennej stolicy znieważono i zbrukano. Gruz, czyli szczątki doczesne miasta wywieziono na wysypiska śmieci, a w tym miejscu powstał obiekt zwany potocznie właśnie czyrakiem; bo będzie krótkotrwały i szpetny. Szpetny, bo na jego utrzymanie nie będzie środków ani chętnych. Z tego wniosek prosty: Nie nazwa "Stadion Narodowy" a jakaś inna. Jaka? Może pod wezwaniem Polskiej Niemocy i Radosnej Twórczości! Jedno pytanko do warszawskich włodarzy: a co ze stadionem na ulicy Wawelskiej? Czy też pójdzie na śmietnik śladem Stadionu Dziesięciolecia? - przecież to tez wytwór komunistów. Stare Miasto, Zamek Królewski i wiele innych obiektów, również odbudowali komuniści - może też ? Tereny w centrum Warszawy bardzo drogie. Chyba pójdzie pod młotek teren dawniejszego WKS SKRA WARSZAWA - dosłownie. Rozbiją go pewnie na kawałki i wyrzucą gdzieś na wysypisko śmieci. Bogacze pozamykają się w swoich gettach a młodych wychowywać będzie ulica a nie sport.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adamski dd
 • Adamski dd
 • 06.06.2011 11:02

mieszkam na Tarchominie i nieobrazam sobie aby ten most nazywal sie inaczej niz POLNOCNY

nazwa jest przyjeta w mentalnosci ludzi o kilkudziesieciu lat bo tyle ten most budujecie!!!!!!

inna nazwa niz POLNOCNY spowoduje niechcec mieszkancow do wladz warszawy

Komentarz został ukrytyrozwiń
sadddd
 • sadddd
 • 06.06.2011 11:00

PO niewtracajcie sie!!! to obywatele zaplacili za most z podatkow!!!

MOST POLNOCNY to MOST POLNOCNY a niejakis tam inny.....

nazwijcie sobie jakiejs tam curiiiiiii slkodowskiej np swietokrzyski albo gdanski

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wielebor
 • Wielebor
 • 05.06.2011 09:53

Świetny pomysł. I ja jestem "za" żeby ten most nosił nazwę tej Polskiej (!!!) noblistki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
nielot
 • nielot
 • 04.06.2011 08:31

Mamy rok tej naszej noblistki, warszawianki, i znanej kobiety na całym świecie. Jak najbardziej zasługuje na to by był to most jej imienia.
Jeszcze nie było otwarcia mostu. Robocza nazwa północny zostanie zastąpiona tą docelową nazwą i basta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To są nazwy firmy budującej most i producenta przęseł. Myślę, że ich wywieszenie tam jest uzasadnione. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze mostu nie ma, a już wiszą reklamy... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt bardziej od Marii Skłodowskiej-Curie nie zasługuje na ten zaszczyt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak
 • Polak
 • 02.06.2011 16:42

Nie wszyscy Warszawiacy chcą nazwy ;most Północny .Większość i nie tylko radni z PO chcą uhonorować Marie Skłodowską-Curie, Polkę , Warszawiankę i noblistkę .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert Kazimierski
 • Robert Kazimierski
 • 02.06.2011 16:24

Pani Ewo Krzysak co Pani za bzdury wypisuje.Noblistce i to rodowitej z Warszawy należy sie pamięc i szcunek .Rozsławiła nas Polskę i zasługuje na wyróznienie własnie takie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.