Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Debata "Czy zniszczymy wolność w sieci?"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-25 12:06

Już 27 maja br. odbędzie się debata "Czy zniszczymy wolność w sieci?". Tematem dyskusji będzie poczucie anonimowości użytkowników internetu oraz nowe negatywne zjawiska społeczne w sieci, m.in. cyberprzemoc i trollowanie.

 / Fot. fot. www.socinfo.pl/PJWSTKDebata organizowana jest w ramach cyklu "Informatyka społeczna" i bazuje na działalności studentów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, którzy tym razem chcą zwrócić uwagę na problem antyspołecznych zachowań w sieci.

Temat ten nasuwa wiele pytań i budzi liczne kontrowersje. Jedną z nich jest kwestia tego, czy ochronimy wolność w internecie. Żeby osiągnąć ten cel, musimy mieć pewność, iż użytkownicy internetu są świadomi faktu, że ich zachowania mają daleko idące konsekwencje społeczne. Wraz z wymienionymi zjawiskami społecznymi, pojawiającymi się wskutek rozwoju nowych technologii, należy zwrócić uwagę na odpowiedzialność społeczną wszystkich uczestników wirtualnego świata.
Czy możemy wykorzystywać internet w sposób bardziej odpowiedzialny?

Kto ma odpowiadać za treści zamieszczane w sieci i czy zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć sprawcę e-przestępstwa? Na ile użytkownicy internetu są w stanie zrezygnować z własnej anonimowości i wolności osobistej na rzecz wspólnego dobra? Czy może warto zastanowić się nad łagodniejszymi formami zwiększania odpowiedzialności użytkowników za ich działania w sieci? Debata ma za zadanie rozpocząć dyskusję o tym, co możemy zrobić, aby osiągnąć wymienione wcześniej cele.

Zaproszeni goście
Waldemar Pawlak - Wiceprezes Rady Ministrów RP
Jarosław Lipszyc - Prezes Fundacji Nowoczesna Polska
Marek Jerzy Minakowski - Chief Scientist DreamLab Onet.pl
Rafał Jaczyński - Dyrektor Depratamentu Zarządzania Bezpieczeństwem STI, TP S.A.
Krzysztof Sobieszek - Pełnomocnik Zarządu NaszaKlasa.pl ds. Badań
Data: 27 maja 2010 r. (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: Aula Główna Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie, ul. Koszykowa 86
Wstęp na debatę jest wolny.

Informatyka społeczna
Informatyka społeczna to nowe studia magisterskie na kierunku Informatyka uruchomione dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.
Program studiów został zaprojektowany został z myślą o połączeniu wiedzy z dziedziny nauk społecznych i informatyki.

Kierunek ten ma umożliwić najbardziej twórczym absolwentom założenie własnych firm oferujących usługi internetowe. Innowatorzy społeczni, umiejący łączyć wiedzę techniczną z pomysłami i wiedzą o zapotrzebowaniach społecznych posiadać będą podstawy gwarantujące sukces w wielu dziedzinach.
Źródło: inf. własna, inf. prasowa
Mateusz Korsak
http://mazowieckie.ngo.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.06.2010 20:42

Tak na gorąco

Ta debata jest o 100 razy ważniejsza, niż kandydatów na Prezydenta.

W tej niezwykle ważnej debacie, którą podjął pan Mateusz Korsak w swym artykule, jeśli by coś nie tak poszło, to czy straci sie "sieciową" wolność. Tu są zaledwie 2 głosy. W artykułach o debacie prezydenckiej z 1000

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.