Facebook Google+ Twitter

Warszawa: demonstracja przeciwko budowie elektrowni atomowych

W sobotę w Warszawie odbędzie się demonstracja przeciw budowie w Polsce elektrowni atomowych. Manifestanci wyruszą o godz. 14 z placu Zamkowego.

Demonstracja, kwiecień 2009 / Fot. Inicjatywa AntyNuklearnaOrganizatorem demonstracji jest stowarzyszenie Inicjatywa AntyNuklearna. W roku ubiegłym również odbył się protest. Zamieszczone zdjęcia pochodzą właśnie z ubiegłorocznej akcji.

Inicjatywa AntyNuklearna na swej stronie pisze:

„Naszym zdaniem budowa elektrowni atomowych niesie za sobą znacznie więcej zagrożeń i szkód niż ewentualnych korzyści. Naszym celem jest przełamanie jednostronności oficjalnych mediów, Demonstracja kwiecień 2009 / Fot. Inicjatywa AntyNuklearnaprezentacja społeczeństwu krytycznych analiz na temat energii nuklearnej, wywołanie otwartej debaty publicznej, a także promowanie rozwiązań alternatywnych. Zapraszamy do lektury, przemyśleń i wyciągania wniosków. Sprawa dotyczy nas wszystkich, zagrożenie jest realne. Przyłącz się do nas, działaj, zanim będzie za późno!"

***
Komentarz:

Demonstracja, kwiecień 2009 / Fot. Inicjatywa AntyNuklearnaTemat budowy elektrowni atomowej powrócił w 2005 roku. W okresie PRL-u nie udało się jej zbudować z wielu przyczyn. Co dziś może wpłynąć na ostateczne porzucenie niebezpiecznych dla nas planów? Budowa elektrowni atomowej nie będzie stanowić o bezpieczeństwie kraju. Spowoduje natomiast jego uzależnienie. Dotychczas nie odbyła się wolna publiczna debata na temat opłacalności i bezpieczeństwa energetyki jądrowej. Wszelkie pseudodyskusje należy traktować jak materiały reklamowe.

Demonstracja, kwiecień 2009 / Fot. Inicjatywa AntyNuklearnaSpołeczeństwo nie może liczyć na media. Jaką prawdę przedstawiają i jak manipulują społeczeństwem mogliśmy przekonać się nie tak dawno, przy okazji smoleńskiej tragedii. Media reprezentują określone interesy. Dobrze mieć to na uwadze sięgając po gazetę, czy włączając telewizor. Rzeczoznawcy medialni są odpowiednio dobierani i odpowiednio gratyfikowani. Nie tylko z kasy rządowej.

Szanujmy swoje pieniądze i pilnujmy naszych kieszeni. Może być znacznie taniej i bezpieczniej bez elektrowni atomowych nad Wisłą.


Źródło: ian.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dowiedziałem się, że ze stron Wikipedi zniknęła informacja o organizacji Inicjatywa AntyNuklearna (IAN). Miejmy nadzieję, że się znów objawi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, dla mnie był to szok, w dobie permanentnego kryzysu mięsnego schyłkowego PRL. Niemcy czołgami i innymi ogromnymi spychaczami wszystkie wybite krowy spychali do ogromnych dołów i je zasypywali. Dobrze jednak, że to były tylko krowy, Panie Wiesławie.
I rzeczywiście nic im nie dolega, czego nie można powiedzieć o wciąż umierajacych Ukraińcach i Białorusinach.
I czego nie można powiedzieć o niektórych komentujących :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemcy wybili krowy i je zjedli nic im nie dolega.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.04.2010 23:08

Panie Marku, likwidację EA na Zachodzie przesuwa się z dwu powodów - po pierwsze koncerny, subwencjonowane przez "państwo" (czyt. obywateli) zbyt dobrze się tam mają, po wtóre - nie ma odpowiedniej ilości specjalistów, by rozpocząć demontaż. To obecnie głównie problem Niemiec - z każdym dniem instalacje się starzeją, wzrasta awaryjność (to nie są KATASTROFY, tylko niewielkie wycieki, choć na południu Francji akurat spore), proces wyłączania z eksploatacji związany jest z coraz większym ryzykiem. TU jest problem. Są, bo nie wiadomo, co z nimi zrobić. Szkieletowa obsada EA będzie tam musiała pracować jeszcze przez wiele lat po odłączeniu bloków energetycznych od sieci. Nie za darmo. Ochrona również. I tak, biorąc pod uwagę subwencje (we Francji ok. 60%) i czas realnej likwidacji - okaże się, iż "tani" prąd był prądem horrendalnie drogim. Tzw. Zachód buduje obecnie jedynie 2 reaktory (we Francji i Finlandii). Kilka, najprawdopodobniej już gotowych, AREVA chce wcisnąć Słowakom, Polakom i Bułgarom. 2 kolejne reaktory planowane są też w czeskim Temelinie. Czemu nie gdzie indziej? Atom winien być od Polski jak najdalej. Polecam Panu stronę profesora Mirosława Dakowskiego, czy artykuły red. Piotra Waydla. Z nich dowie się Pan - DLACZEGO :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, a ja żyłem w czasie Czarnobylskiej tragedii. Byłem w tym czasie i w Polsce jak i w Niemczech Zachodnich: Niemcy wybili wszystkie krowy, które się pasły na pastwiskach, a we Włoszech dzieci nie chodziły do szkół. W Rosji i na Ukrainie wciąż umierają ludzie. Ogromny obszar jest skażony na wieki. Miech Pan mi wskaże inny rodzaj elektrowni której awaria może doprowadzić do takiego kataklizmu. Nawet pęknięcie dużej zapory wodnej nie powoduje tylu szkód.
Awarie w elektrowniach atomowych wciąż są. Nie są tak tragiczne, ale są. Rozumiem, że wybrał Pan kilkuwieczne magazynowanie odpadów - stanowiących ogromne zagrożenie, że zdecydował Pan o kolejnym uzależnieniu kraju od obcej technologi i surowców, że zdecydował się Pan napychać kabzę frankońskim atomistom, że w razie wstrzymania dostaw rudy uranu z Afryki lub innego rejonu, wyśle tam Pan znów polskich żołnierzy.
Nie powinien Pan podejmować takich decyzji nawet w imieniu tylko swoich własnych dzieci.
Ale w wolnym kraju żyjemy. Wolno Panu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja uważam, iż czas najwyższy na elektrownię atomową. Na zachodzie takie funkcjonują od dawna. Miały być likwidowane, jednak likwidację ciągle przesuwa się w czasie. Dla mnie Czarnobyl nie jest dp końca wiarygodnym dowodem. Gdyby atom atom był taki niebezpieczny to w Zachodniej Europie już dawno nie byłoby jakiejkolwiek elektrowni atomowej. Atom powinien być w Polsce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No bo za tanio by nam się żyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.