Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Dyplomy "Benemerenti" wręczone

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-09 17:22

Tegoroczne dyplomy "Benemerenti" ("dobrze zasłużonym") Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego otrzymali Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pisarka Barbara Wachowicz. Dyplom dla muzeum odebrał dyrektor placówki Jan Ołdakowski.

Specjalne wyróżnienie i medal "Milito pro Christo" przyznano Żandarmerii Wojskowej, Zbigniewowi Gretce- prezesowi Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Ryszardowi Kunickiemu-prezesowi "Ciech S.A.".

Uroczystość wręczenia dyplomów "Benemerenti" odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Wręczeniu dyplomów towarzyszył koncert kolęd w zespołu Wojska Polskiego, chóru oraz solistów.

W imieniu Muzeum Powstania Warszawskiego nagrodę odebrał dyrektor Jan Ołdakowski. Jak powiedział, dyplom Benemerenti, czyli "dobrze zasłużonym", to docenienie działalności jego pracowników i zobowiązanie na przyszłość. Ołdakowski podkreślił, że misją Muzeum jest przekazywanie legendy o Powstaniu Warszawskim, by żyła wśród kolejnych pokoleń.

Pisarka propagująca polski patriotyzm Barbara Wachowicz powiedziała, że jest to dla niej "nagroda życia, wyjątkowa i dostojna". Jak uzasadniła, przyznają ją kapłani-żołnierze, wierni służbie wolnej Rzeczypospolitej, za którą walczyły i ginęły pokolenia Polaków.

Dyplom "Benemerenti" Ordynariatu Polowego WP został ustanowiony w 1995 roku dekretem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia. Przyznawany jest "dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość".

W roku 2001 biskup polowy Sławoj Leszek Głódź ustanowił Medal Ordynariatu Polowego ,,Milito Pro Christo". Medalem tym odznaczane są osoby, które zasłużyły się dla duszpasterstwa wojskowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.