Facebook Google+ Twitter

Warszawa europejską stolicą łyżwiarstwa figurowego

W Warszawie trwają już ostatnie przygotowania do Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. W dniach od 23 do 28 stycznia stołeczne lodowiska Torwar I i Torwar II gościć będą prawie 150 zawodników z 34 europejskich krajów.

fot. AkpaObsługę zawodów zapewni 200 wolontariuszy


Impreza łyżwiarska tej rangi odbędzie się w Polsce po raz pierwszy po wojnie. Wcześniej jedyne Mistrzostwa Europy w Polsce miały miejsce w 1908 roku. Organizację Mistrzostw Europy przyznano Warszawie w 2004 na Kongresie Międzynarodowej Federacji Łyżwiarskiej (ISU), starano się o to przez kilka lat. Wszystkie konkurencje rozgrywane będą na największym obiekcie sportowo - rekreacyjnym w stolicy czyli Torwarze, mogącym pomieścić 4800 widzów. Torwar wybudowano w 1953 r., natomiast w latach dziewięćdziesiątych przeprowadzono jego modernizację. Obecnie obiekt ten służy nie tylko łyżwiarzom, ale też sportowcom uprawiającym inne dyscypliny. Odbywają się tu międzynarodowe zawody w podnoszeniu ciężarów, siatkówce, koszykówce czy tenisie stołowym. Na potrzeby mistrzostw zainstalowano tam sztuczne lodowisko. Znajdujący się tuż obok Torwar II będzie natomiast lodowiskiem treningowym. Uroczyście otwarty w 1996r. jest obecnie jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Na co dzień odbywają się tu treningi sekcji łyżwiarstwa figurowego, hokeja na lodzie, zajęcia szkółek łyżwiarskich i ślizgawki.


Gwiazdy łyżwiarstwa na lodowisku w Warszawie


Zawody te będą okazją do podziwiania najlepszych obecnie łyżwiarzy - amatorów na Starym Kontynencie. Wśród par sportowych zobaczymy, już po raz ostatni w sportowej rywalizacji, Dorotę Zagórską i Mariusza Siudka. Łyżwiarze ci są najbardziej utytułowaną parą w historii polskiego łyżwiarstwa, wielokrotnymi mistrzami Polski, zdobywcami medali Mistrzostw Świata i Europy. Z pewnością ich marzeniem jest, aby stanąć na podium przed własną publicznością w Warszawie. 


W tej samej konkurencji wystąpi też druga polska para, dopiero wchodząca na międzynarodowe areny łyżwiarskie, Dominika Piątkowska i Dmitrij Chromin. Chromin- Rosjanin z pochodzenia, za zgodą Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej wystąpi w mistrzostwach mimo tego, iż wciąż nie posiada polskiego paszportu. Wśród solistek zobaczymy debiutantkę na Mistrzostwach Europy, wychowankę klubu Unia Dwory Oświęcim, Annę Jurkiewicz. W ostatnich kilku latach nie mieliśmy reprezentantki w kategorii kobiet; udany występ Jurkiewicz na grudniowych Mistrzostwach Polski daje nadzieje na przyzwoity rezultat, zwłaszcza, iż ta utalentowana zawodniczka uporała się z trapiącymi ją od dawna kontuzjami. W konkurencji solistów Polskę reprezentować będzie Przemysław Domański, natomiast wśród par tanecznych Joanna Budner i Jan Mościcki. 


Niestety...


 

  Dla sportowych emocji, do Warszawy nie przyjedzie wielu wybitnych łyżwiarzy ostatnich lat np. Irina Slutskaya czy Evgenii Plushenko, którzy postanowili zrobić przerwę w kontynuowaniu kariery po Igrzyskach Olimpijskich w Turynie. Swój przyjazd zapowiedziała natomiast mistrzyni olimpijska w kategorii par tanecznych Tatiana Navka, niestety, jedynie w charakterze widza.


W rywalizacji będziemy mogli podziwiać natomiast m.in. aktualnych mistrzów świata w tańcach na lodzie Bułgarów Albenę Denkovą i Maksima Stavinskiego,  mistrza i  wicemistrza świata wśród solistów Szwajcara Stephana Lambiela i Francuza Briana Jouberta oraz wicemistrzów Europy Niemców Alionę Savchenko i Robina Scholkowego.


Lista uczestników znajduje się na stronie Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej ISU: http://www.isufs.org/events/fsevent00009366.htm

Oficjalna strona Mistrzostw Europy w Warszawie:

http://www.euroskate2007.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Poprostu studia zabieraja mi mnóstwo czasu:)Tak będę, lecz niestety nie dysponuję aparatem elektronicznym więc na zdjęcia mojego autorstwa nie ma co liczyć, jedynie na relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się cieszę, Paulino, że się odnalazłaś ;-) Rozumiem, że będziesz na Mistrzostwach?
Mnie, podobnie jak Agacie, będzie brakowało Plushenki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super :-)
Tylko szkoda, ze Plushenki nie będzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.