Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Fala kulminacyjna będzie w Warszawie o godz. 14

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-05-21 11:25

Sytuacja jest poważna. Woda na pewno nie przeleje się przez wały górą. Jednak nie ma gwarancji, że podmywane przez wodę wały wytrzymają i nie zostaną przerwane - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Fala na Wiśle w stolicy / Fot. Ewa KrzysiakFala w stolicy przyspiesza: kulminacja przewidywana jest już o godz. 14, a nie jak przewidywano dopiero wieczorem - podaje IMGW w najnowszym komunikacie.

- Nie należy łudzić mieszkańców, że sytuacja nie jest poważna. Wg specjalistów to kwestia czasu, kiedy przerwanie wałów nastąpi w woj. mazowieckim. Woda na pewno nie przeleje się przez wały górą - powiedział wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski. Nie ma gwarancji, że podmywane wały wytrzymają i nie zostaną przerwane.

Napływająca fala powoduje, że poziom wody utrzymuje się przez kilka dni doprowadzając do rozmiękczenia i rozmywania wałów. Stąd także apel do mieszkańców, aby nie spacerowali po wałach, nie wjeżdżali pojazdami, gdyż może się to skończyć tragicznie.

W chwili obecnej w Warszawie Wisła przekroczyła stan alarmowy i wynosi 746 cm. Wody nadal przybywa, jednak wały przeciwpowodziowe na razie są szczelne.


Specjalna infolinia stołecznego Centrum Zarządzania Kryzysowego w sprawie alarmu powodziowego w Warszawie jest dostępna pod nr 0 800 707 112 lub 22 196 56. Informacje o objazdach i utrudnieniach na drogach można uzyskać pod nr Komendy Stołecznej Policji 22 603 80 02.

Wolontariusze, którzy chcą wesprzeć służby miejskie walczące z falą powodziową w Warszawie, mogą się zgłaszać pod nr tel. 0 800 70 70 47.

Udało mi się dodzwonić pod podany numer (czekałam tylko ok. 2 minut). Do chwili obecnej, jak poinformowała mnie rzeczniczka, zgłosiło się do pomocy ok. 200 osób dorosłych (prócz
harcerzy, którzy też pomagają) do drobnych prac np. przy usypywaniu piasku i układaniu worków. Zgłaszają się też osoby i firmy oferujące nocleg. Wszyscy chętni spisywani są z imienia, nazwiska i nr telefonu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Powódż jest chyba największym zywiołem, ogromną tragedią. Sądzę, że Rząd powinien ogłosić klęskę żywiołową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.