Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Gdzie powstanie nowoczesne Muzeum Historii Polski?

Otwarcie interaktywnego muzeum Historii Polski, porównywalnego technologią do Muzeum Postania Warszawskiego planowano na 2013 rok. Wydawało się, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik, jednak minister Zdrojewski zaproponował zmianę lokalizacji, co może opóźnić inwestycję.

Czy muzeum historii Polski będzie równie atrakcyjne jak muzeum Powstania Warszawskiego? / Fot. łeba, GNU 1.2Siedziba muzeum miała początkowo powstać nad Trasą Łazienkowską przy placu Na Rozdrożu w Warszawie, co ustalono w 2009r. Obecny minister kultury, Bogdan Zdrojewski, poinformował wczorajszą Gazetę Wyborczą, że chciałby, aby muzeum powstało nie nad Trasą Łazienkowską, ale w miejscu Pałacu Saskiego.Potem napisał, że w tej sprawie chciałby zachować konsekwencję, ale chce też umożliwić zainteresowanym dyskusję w sprawie siedziby Muzeum Historii Polskiej.

Bohdan Paczowski architekt przyszłego budynku muzeum, powiedział w rozmowie z
Rzeczpospolitą z 5 maja, że Zdrojewski do tej pory zgadzał się z lokalizacją muzeum i nie podważał jej. Według architekta, może tu chodzić o "zmierzenie się z historią Polski w muzeum odziedziczonym niejako po poprzednikach kadencji politycznej i być może dlatego nieznajdującym dotąd autentycznej woli zbudowania go".

Dr Piotr Osęka historyk, uważa że odwoływanie teraz całej inwestycji byłoby marnotrawstwem, jeśli nie było pieniędzy na budowę to dlaczego zaczynano?Odkryte fundamenty Pałacu Saskiego / Fot. Paweł MM, GNU 1.2

Japonia zawita do miejskiego Zoo


Natomiast prof. Andrzej Rottermund - dyrektor Zamku Królewskiego dodaje, że rozważano już budowę muzeum w miejscu Pałacu Saskiego, jednak okazał się za mały. "Zmiany lokalizacji muzeum w tym momencie bardzo opóźni i skomplikuje to przedsięwzięcie", zaraz potem dodaje:
"Inwestycja przy pl.Piłsudskiego wcale nie musi być tańsza niż nad Trasą Łazienkowską, za to teren jest trudny, bo w ziemi znajdują się zabytkowe piwnice ."

2 maja 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski w obecności premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał akt i statut Narodowej Instytucji Kultury na Zamku Królewskim w Warszawie. Głównym założeniem muzeum było prezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, z uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych.

Otwarcie muzeum, w tym stałej ekspozycji, planowane jest mniej więcej na lata 2012–2013.
6 grudnia 2009 w wyniku konkursu wyłoniono projekt nowego budynku muzeum. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia architekta Bohdana Paczowskiego. Muzeum ma swój oddział w Krakowie w dawnym budynku kina Światowid (Muzeum PRL-u).

Jak czytamy na stronie MHP: "Muzeum Historii Polski ma za zadanie dokumentować, popularyzować i promować historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczyć w debacie nad trudnymi kartami dziejów."

Dyrektorem placówki jest Robert Kostro, zaś zespół badawczy jest prowadzony pod kierunkiem prof. Michała Kopczyńskiego. Stała ekspozycja muzeum w przyszłości ma mieć charakter interaktywny, wykorzystywać nowoczesne techniki multimedialne, tak by zachęcić jak najwięcej ludzi do zainteresowania się wcale nie nudną historią. Sprawdziło się to w przypadku muzeum Powstania Warszawskiego, przyciągającego tłumy zwiedzających. Obecnie muzeum prowadzi już działalność badawczą, edukacyjną i popularyzacyjną - organizuje gry miejskie, imprezy, wystawy czasowe,projekty międzynarodowe pomimo braku stałej siedziby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niech Pałac Saski barany odbudują, a muzeum niech stanie tam, gdzie miało stanąć. I będzie git.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.