Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Godzina postoju na parkingu będzie jeszcze droższa

Poza podwyżkami cen biletów Komunikacji Miejskiej warszawscy radni zapowiadają kolejne zmiany. Tym razem "dostanie się" kierowcom. Ratusz zaproponował zmiany w taryfie opłat parkingowych. Za postój trzeba będzie zapłacić także w weekend.

 / Fot. Alina Zienowicz, GNU C.C 3.0Podwyżki obejmą przede wszystkim parkometry w centrum miasta. Radni chcą, by ceny postoju były zróżnicowane w zależności od strefy parkowania. Godzina postoju byłaby najdroższa w Śródmieściu. Mniejsze podwyżki czekają kierowców parkujących na Muranowie lub przy pl.Wilsona.

Ratusz, aby uniknąć tłoku na postojach, wyszedł także z propozycją limitowania czasu parkowania. Jak na razie mówi się o 60 lub 80 minutach.

Jak kształtują się planowane podwyżki? Przede wszystkim radni, poza podniesieniem ceny za pierwszą godzinę postoju, chcą wprowadzenia tak zwanych stawek progresywnych. Oznacza to, że za każdą kolejną godzinę postoju kierowcy zapłacą coraz więcej. Ratusz chce także, by parkometry działały przez cały tydzień - także w weekendy i święta, a nie jak dotychczas tylko od poniedziałku do piątku. Jak podaje zyciewarszawy.pl zmieni się także wysokość mandatu za brak wyciągu z parkometru. W chwili obecnej, za nieuiszczenie opłaty parkingowej, na kierowców nakładana jest kara w wysokości 50 zł. Po zmianach wysokość mandatu ma znacząco wzrosnąć.

O ile wzrosną ceny biletów w Warszawie?

Aby plan wszedł w życie potrzebna jest jednak zgoda Ministerstwa Infrastruktury. Podwyżka stawek za płatne parkowanie zostanie uchwalona w postaci nowelizacji do ustawy o drogach publicznych. Obecna limituje wysokość opłat za postój w płatnej strefie. Pomimo, że w warszawscy kierowcy uiszczają maksymalne, najwyższe w całym kraju opłaty, ratusz chce w tym zakresie zmian. Jacek Wojciechowski, wiceprezydent Warszawy, chce, by to samorząd mógł regulować wysokość stawek, w zależności od potrzeby i panujących w mieście warunków.

Sama podwyżka jest odpowiedzią na zmiany cen biletów Komunikacji Miejskiej. Jeśli Ratusz nie zmieniłby cen za postój mogłoby dojść do sytuacji, w której jednorazowy bilet na przejazd byłby droższy niż godzina postoju na parkingu w centrum miasta. Jak mówi Jan Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Społecznej Komunikacji, to spowodowałoby wzrost natężenia ruchu i w konsekwencji niekończące się korki.

Resort infrastruktury zobowiązał się do podjęcia inicjatywy legislacyjnej, która pozwoliłaby na wprowadzenie zmian, jeszcze w tym roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.