Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24642 miejsce

Warszawa: Hala Mirowska do remontu

Budynek po długim czasie doczekał się remontu. Właściciel hali WSS Społem zdecydował jednak o odnowieniu tylko frontowej elewacji. Szpecąca przybudówka z czasów PRL-u, której usunięcia domagali się varsavianiści, pozostanie.

 / Fot. Mariusz Michalak W tym roku zostanie wyremontowana tylko fasada od strony ulicy Jana Pawła II. Rewitalizacja całego budynku to koszt nawet 10 mln złotych. Takiej kwoty nie jest w stanie wydać Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście Społem (właściciel budynku), dlatego zadecydowano o renowacji tylko części obiektu.

Odnowiona zostanie także szklana przybudówka z okresu PRL-u, której likwidacji domagali się varsavianiści. Posłuchaj, co na ten temat sądzą warszawiacy.Jak powiedziała w rozmowie z Wiadomościami24.pl dyrektor hali Elżbieta Niska, w tej fazie prac zostanie wyczyszczona ceglana fasada. - Wyremontowany zostanie także dach oraz okna i drzwi. Odtworzone zostaną także zabytkowe zdobienia. Na ten cel miasto przeznaczyło 310 tysięcy złotych - mówi Elżbieta Niska. Jak zapewnia, remont nie będzie utrudniał handlu.

Remont dalszej części hali z powodu finansowych musi zostać odłożony na później. Nie zapadła jeszcze decyzja, co zrobić z kulami znajdującymi się w ścianie hali od strony zachodniej. W tym miejscu w czasie wojny Niemcy rozstrzelali 510 osób.  / Fot. Mariusz Michalak

Hale Mirowskie zostały wybudowane w latach 1899-1901. Projektantem budynków był Bolesław Mikołowski. Podczas Powstania Warszawskiego Hala Mirowska była miejscem masowych egzekucji ludności cywilnej. Po wojnie wschodnia hala pełniła funkcję hali sportowej klubu Gwardia. W latach 60-tych została przebudowana, a w części frontowej został dobudowany pawilon. Funkcję handlową przywrócono jej na początku lat 90-tych. 30 grudnia 1986 budynki zostały wpisane do rejestru zabytków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.