Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Handlowcy tracą krocie przez budowę II linii metra

Najemcy lokali użytkowych przy ul. Świętokrzyskiej skarżą się na drastyczny spadek obrotów - rozkopana ulica odstrasza klientów. Od początku września do urzędu dzielnicy Śródmieście wpłynęły trzy wnioski o obniżenie czynszu. Przedsiębiorcy twierdzą, że będzie ich więcej.

 / Fot. Kiclaw, własność publiczna/ wikipediaJak podaje tvnwarszawa, przedsiębiorcy domagają się obniżenia ceny najmu lokali.

Urszula Majewska, rzecznik urzędu Śródmieście, potwierdza, że handlowcy złożyli wnioski o obniżenie czynszu: "We wrześniu do Działu Lokali Użytkowych wpłynęły trzy wnioski z załączonymi oświadczeniami lub dokumentami dotyczącymi spadku obrotów". Dodaje, iż dotyczą one utrudnień związanych z budową II linii metra.

Sklepu nie widać, dochodów brak


Przychody przedsiębiorców, którzy mają swoje lokale na ul. Świętokrzyskiej, "stanęły" wraz z rozpoczęciem robót. Potencjalni klienci wolą udać się do innego sklepu, niż zastanawiać się nad przejściem przez wielki plac budowy. Handlowcy ratują się natomiast sprzedażą internetową - bez niej nie wiadomo, czy nie musieliby zamknąć swoich lokali.

Potwierdzeniem tych słów jest wypowiedź Janusza Kujawskiego z salonu ślubnego "Młoda Para" przy ul. Świętokrzyskiej 30: "Ludzie nie wchodzą w Świętokrzyską, bo wydaje im się, że od strony Marszałkowskiej i ronda ONZ nie ma dojścia do sklepów".

Czytaj też: Budowa II linii metra w Warszawie. Czy miasto zadrży?


Obniżka cen najmu tylko dla szczęśliwców
Po negocjacjach z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami poznamy lokale, za które zostanie obniżony czynsz. Nie będzie ich jednak wiele - "upustów" mogą się domagać najemcy tych lokali, które znajdują się na parterze oraz mieszczą się w budynkach nr 24, 30 i 34. Do tego grona zaliczyć można także lokale na ul. Wareckiej z wejściem od Świętokrzyskiej.

Rzecznik urzędu Śródmieście informuje również, że "wysokość bonifikaty wyniesie połowę procentowego spadku obrotów, nie więcej niż 30 proc. miesięcznej wysokości czynszu". Z taką decyzją nie wszyscy się jednak zgadzają. W momencie, gdy przychody spadają o 80 proc., obniżenie cen najmu o 30 proc. to dla handlowców kropla w morzu potrzeb. Dlatego też najemcy zapowiadają, że będą walczyć o wyższe bonifikaty.

Co z ulicami sąsiadującymi ze Świętokrzyską?


Na obniżki nie mają co liczyć właściciele lokali w budynkach sąsiadujących ze Świętokrzyską, lecz nie znajdujących się na niej. ZGN ma monitorować wpływ budowy II nitki metra na ich dochody. "W przypadku stwierdzenia negatywnego oddziaływania, rozważone będzie podjęcie analogicznych kroków w celu zrekompensowania strat najemców" - stwierdza Urszula Majewska.

Weź udział w akcji
Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.