Facebook Google+ Twitter

Warszawa inwestuje w naukę

Nowe szkoły specjalne, porozumienie z Politechniką Centrum Innowacji Edukacyjnych i wreszcie Festiwal Nauki. Te działania Biura Edukacji mają na celu poprawienie poziomu wykształcenia warszawskich uczniów.

 / Fot. Tomasz Jodłowski, "Dziennik Zachodni"Biuro Edukacji miasta stołecznego Warszawy dba by dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne mogły rozwijać swoje talenty i zainteresowania. Od września w stolicy powstało pięć nowych szkół i placówek w sieci szkół specjalnych.
- Ważne by dzieci z upośledzaniem były w placówkach, by nie siedziały w domach, ponieważ dzięki rozwojowi umysłowemu upośledzenie nie postępuje - powiedziała Jolanta Lipszyc, dyrektor Biura Edukacji.

Nowe placówki

Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy nr 1 ul. Bełska 5 to pierwsza tego typu placówka w Warszawie. Ośrodek nr 1 jest częścią Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych. Przez 10 godzin dziennie oferuje opiekę dzieciom głęboko upośledzonym, co pozwoli rodzicom tych dzieci na aktywność zawodową.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 8, ul. Podmokła 4. Stworzony dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. MOS to placówki dla dzieci i młodzieży, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym wymagają specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Celem tych placówek jest tworzenie dla wychowanków właściwych dla prawidłowego ich rozwoju warunków wychowawczych, edukacyjnych i zdrowotnych umożliwiających prawidłowy przebieg procesów rozwoju i socjalizacji.

Do ośrodka przyjmowana jest młodzież wobec której Sąd Rodzinny zastosował środek wychowawczy w postaci umieszczenia w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii lub których rodzice lub prawni opiekunowie wnioskowali o przyjęcie dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zaświadczenie takie powinno zostać wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Kształcenie trwa do 18 roku życia w przypadku szkoły podstawowej i 21 roku życia w przypadku gimnazjum.

Rozszerzono kierunki kształcenia zawodowego dziecka głuchego w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 50 w Instytucie Głuchoniemych o zawody poszukiwane na rynku pracy (piekarz, krawiec, monter instalacji i urządzeń sanitarnych)

W CII Liceum Ogólnokształcącym założono oddział dla dzieci autystycznych i z Zespołem Aspergera.

Centrum Innowacji Edukacyjnych w Warszawie

18 września Hanna Gronkiewicz- Waltz, prezydent Warszawy otworzyła Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W lipcu tego roku Rada Warszawy przyjęła uchwałę powołującą do życia Warszawskie CIESiS. Jest to placówka szkoląca nauczycieli lecz ich działania nie są ograniczone jedynie do jednej branży.

Ideowe założenia Centrum to m.in.: podnoszenie jakości pracy nauczycieli, lepszy dostęp do informacji edukacyjnej, inicjowanie i upowszechnianie skutecznej metody nauczania i wychowania, przygotowywanie materiałów dydaktycznych dotyczących Warszawy, wsparcie rozwoju i integrowania środowiska dyrektora szkół, wzmacnianie wpływu rodziców i uczniów na szkoły,
rozwój międzynarodowej współpracy edukacyjnej, utworzenie miejsca wymiany nowatorskich doświadczeń pomiędzy środowiskiem oświatowym i pozarządowym

Centrum będzie nowoczesnym ośrodkiem gdzie nauczyciele będą mogli nie tylko szkolić się, ale również pracować nad własnymi projektami. W strukturze placówki będzie funkcjonowało Warszawskie Centrum Doradztwa Zawodowego.

Kolejne porozumienia z Politechniką Warszawską

13 września zawarte zostały dwa kolejne porozumienia.
Pierwsze z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Dźwigów. Zakres współpracy obejmuje m.in.: wzbogacenie bazy dydaktycznej, doskonalenie kadry pedagogicznej szkół i placówek branży mechanicznej, przekazywanie wiedzy o najnowszych osiągnięciach technicznych i technologicznych, organizowanie dodatkowych zajęć w formach pozaszkolnych dla uczniów i słuchaczy. Dla uczniów znajdujących sie w trudnej sytuacji życiowej przewidziana jest pomoc materialna, promocje kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych i policealnych a także stała promocja możliwości studiowania na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

Drugie porozumienie zawarto z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Porozumienie realizowane będzie na rzecz techników, liceów ogólnokształcących, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych, centrum kształcenia praktycznego, centrów kształcenia ustawicznego, dla których organem prowadzącym jest Miasto Stołeczne Warszawa. Ze strony PW będą organizowane wykłady popularnonaukowe oraz mini wykłady połączone z zajęciami laboratoryjnymi na różnym poziomie zaawansowania. Będą również organizowane studia podyplomowe dla nauczycieli z zakresu podstaw elektroniki i technologii informacyjnej.

Nauka może być ciekawa...

Celem Biura Edukacji jest popularyzacja nauki. Od 19 do 28 września trwać będzie XII Festiwal Nauki. Szykuje się 200 imprez dla młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dla uczniów szkół licealnych organizowane będą kluby młodzieżowe. Nauka będzie opierać się nie tylko na wykładach, ale również na warsztatach z doświadczeniami np. chemicznymi, fizycznymi itp. Według organizatorów taka forma nauki, jak ten festiwali jest bardziej przystępna niż w szkole ponieważ dzieci mogą spotkać się z ludźmi nauki w scenerii bardziej interesującej niż szkolne sale.

O Festiwalu Nauki pisała też Ania Kluczyńska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ Za poruszenie tematu i lekkość pióra. Tylko jedno mnie irytuje w tym wszystkim. Cieszę się, że inwestuje się w naukę - bo to niezbędne, ale inwestycją państwa w naukę jest także zapewnienie studentom dachu na głową. Jak poziom nauki ma się zwiększyć gdy studenci nie są w stanie płacić za lokum, a na miejsce w akademiku nie mają szans? Przecież 1600zł za kawalerkę plus ewentualne czesne to coraz częściej bariera nie do pokonania. To jest obszar nauki w którym państwo powinno jak najszybciej reagować, a nie patrzeć jak młodzi ludzie zaczną przerywać studia i wyjeźdzać z kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za przydatny tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.