Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Jerzy Stuhr "Na czworakach" w Teatrze Polonia

W Teatrze Polonia przy ulicy Marszałkowskiej 56 w Warszawie trwają ostatnie próby przed listopadową premierą. Jerzy Stuhr wziął tym razem na reżyserski warsztat sztukę Tadeusza Różewicza "Na czworakach".

Plakat sztuki Na czworaka w Teatrze Polonia. / Fot. materiał Teatru Polonia w WarszawiePowstały na początku lat 70. ubiegłego wieku tekst Tadeusza Różewicza zajmuje wyjątkowe miejsce w artystycznym życiu Jerzego Stuhra, który o sztuce "Na czworakach" pisał swoją pracę magisterską. "Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego" - mówi o swojej fascynacji dramatem Różewicza Stuhr, który nie tylko sztukę reżyseruje, ale również wciela się w postać poety Laurentego. Oprócz niego na scenie Teatru Polonia wystąpią: Dorota Stalińska, Wiesław Komasa, Anna Karczmarczyk, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Krystian Łysoń i Mateusz Kmiecik (wymiennie).

W opinii znawców twórczości Tadeusza Różewicza "Na czworakach" to jedna z najbardziej osobistych sztuk tego poety i Jerzy Stuhr na zdjęciu z próby sztuki Na czworakach. / Fot. Kasia Chmura / Teatr Poloniadramaturga. Zawiera ona ironiczną, momentami gorzką refleksję na temat sytuacji poety we współczesnym świecie. Główny bohater Laurenty to inteligent, którego autor ukazuje w całym jego poniżeniu i chwale; borykający się z oczekiwaniami społecznymi, uciekający we własny świat, odmawiający bycia autorytetem.

Scenografię do spektaklu w reżyserii Jerzego Stuhra przygotowała Elżbieta Terlikowska, muzykę skomponował Jerzy Satanowski, nad światłem czuwa Adam Czaplicki. Premierę zaplanowano na 5 listopada 2015 roku. Kolejne spektakle będzie można oglądać w dniach 6 - 15 listopada i 15 - 18 grudnia br. na Dużej Scenie Teatru Polonia w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.