Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12088 miejsce

Warszawa. "Kamień" Mayenburga - premiera w Teatrze Współczesnym

Po premierze polskiej klasyki, jaką byli „Niepoprawni” czyli „Fantazy” Słowackiego, Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza na spektakl "Kamienia" niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga.

Plakat do spektaklu zaprojektował Mirosław Adamczyk. / Fot. materiał Teatru Współczesnego w WarszawieTwórczość reprezentującego najmłodsze pokolenie niemieckich autorów sztuk teatralnych Mariusa von Mayenburga urodzonego w Monachium w 1972 roku nie jest obca polskim miłośnikom teatru. Na naszych scenach grane były jego sztuki: "Brzydal", "Pasożyty", "Zimne dziecko". Sam "Kamień" miał prapremierę w Polsce w 2009 roku, gdy na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku wystawił go Adam Nalepa. W 2014 roku po dramat Mayenburga w tłumaczeniu Jacka Kaduczaka sięgnął Grzegorz Wiśniewski, który zrealizował go jako w Teatrze Studyjnym spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi.

Grzegorz Wiśniewski jest również reżyserem najnowszej realizacji "Kamienia", tym razem w stołecznym Współczesnym. Co więcej, swoją rolę Withy powtórzy w tym spektaklu Barbara Wypych, absolwentka łódzkiej "filmówki", która od tego roku jest etatową aktorką sceny przy Mokotowskiej 13.

Sztuka Mariusa von Mayenburga przedstawia skomplikowane losy trzech rodzin (żydowskiej, niemieckiej i polskiej), które naBarbara Wypych (Witha) i Monika Pikuła (Mieze) w jednej ze scen spektaklu. / Fot. Magda Hueckel/Teatr Wspólczesny w Warszawie przestrzeni blisko siedemdziesięciu lat (1935 – 1993) zamieszkiwały w jednej kamienicy. Dzieje rodzin i domu zmieniającego pod wpływem toku historii właścicieli opowiadają reprezentujące trzy pokolenia kobiety. Poza wspomnianą Barbarą Wypych w Teatrze Współczesnym wystąpią jeszcze: Katarzyna Dąbrowska (Heidrun), Kamila Kuboth – Schuchardt (Stefanie), Monika Pikuła (Mieze) i Paulina Walendziak (studentka PWSFTviT w Łodzi); w jedynej męskiej roli Wolfganga wystąpi Rafał Zawierucha.

Scenografię do najnowszej premiery w warszawskim Teatrze Współczesnym przygotowała Barbara Hanicka, a muzykę – Rafał Kowalczyk. "Kamień" Mariusa von Mayenburga wejdzie do repertuaru teatru kierowanego przez Macieja Englerta 12 marca 2016 roku. Kolejne spektakle: 13, 17 - 19 marca i 1 - 3 kwietnia br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na pewno się wybiorę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypominacie mi że zalegam z pisaniem o Operze Krakowskiej gdzie niedawno była premiera 'Turka w Italii" Rossiniego ( kolejne spektakle w maju).Osobiście wolę klasyczną operą od spektakli wspolczesnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.