Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Karta miejska przepustką do bibliotek

Już teraz 30- lub 90-dniowa karta miejska może służyć do wypożyczania książek w bibliotekach siedmiu warszawskich dzielnic. Jak zapowiadają urzędnicy ratusza, niedługo przyniesie warszawiakom jeszcze więcej korzyści. Jakich?

W bibliotece - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Joe Crawford, licencja: GNU, C.C 2.0Karta miejska pozwala już na wypożyczenie książek z bibliotek siedmiu dzielnic, między innymi Śródmieścia, Bemowa i Rembertowa. Takie rozwiązanie to wygoda nie tylko dla czytelników, ale i dla bibliotek. Placówki nie muszą kupować już kart bibliotecznych, a to duża oszczędność. Zamiast tego biblioteki nabyły program oraz czytniki, które pozwalają na wdrożenie systemu wypożyczeń Mateusz.

Ratusz chce wprowadzić taką usługę we wszystkich miejskich bibliotekach. Do tego jednak niezbędny jest wspólny dla wszystkich placówek, ogólnomiejski program wypożyczeń - jak dotąd warszawskie biblioteki korzystają z różnych systemów. Na to zaś potrzeba czasu.
W ratuszu trwają już prace nad stworzeniem takiego programu. Miałby zacząć działać pod koniec roku lub na początku następnego.

Gadu Gadu z warszawską kartą miejską

Igor Krajnow, rzecznik Transportu Miejskiego, z technicznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań dla wgrywania na kartę miejską nowych aplikacji. ZTM zapewnia, że chętnie dostosuje kartę do innowacji proponowanych przez urzędników. Pomysł spotkał się m.in. z aprobatą Biblioteki Narodowej. Według Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, taki pomysł może wpłynąć pozytywnie na poziom czytelnictwa. Dyrektor książnicy zapowiada, że jego placówka przyłączy się do programu.

Inicjatywa, jak podaje zyciewarszawy.pl, może jednak nie przypaść do gustu generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych. Ratusz obawia się powtórki sytuacji sprzed roku, gdy ZTM wprowadzał spersonalizowane karty miejskie. Wtedy padły oskarżenia o "inwigilację pasażerów". Inspektor zakazał ZTM przechowywania danych pobieranych od pasażerów.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.