Facebook Google+ Twitter

Warszawa: kiepski wynik WOŚP-u winą mediów?

Kwesta na Placu Zamkowym pokazała, że ludzie nie tylko nie wiedzieli o zbiórce prowadzonej przez WOŚP; zdarzało się, że byli negatywnie do niej nastawieni. Ignorowali wolontariuszy i komentowali, że nie dadzą pieniędzy ani dla Owsiaka, ani dla Caritasu. W dwie godziny zebrałam jednak ponad 200 zł. Czy to mało?

Jurek Owsiak / Fot. PAP/Paweł Kula4 lipca 2010 roku w całej Polsce na rzecz powodzian grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Datki nie były tak duże, jak wszyscy się spodziewali - zebrano tylko 904 095,00 zł. Z czego to wynikło? Kwesta na Placu Zamkowym pokazała, że ludzie nie tylko nie wiedzieli, że w niedzielę zbiórkę prowadził WOŚP, ale również byli negatywnie do niej nastawieni: ignorowali wolontariuszy i komentowali, że nie dadzą pieniędzy ani dla Owsiaka, ani dla Caritasu.

Przyjechałam na Plac Zamkowy o godzinie 13.00, spodziewając się, że na miejscu będzie sporo ludzi i spotkam mnóstwo wolontariuszy, z którymi będę mogła przeprowadzić krótkie rozmowy. Przed moimi oczami ukazała się prowizoryczna, niewielka scena, ustawione wzdłuż Zamku Królewskiego wozy strażackie oraz namioty Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Warszawskiej Grupy Wysokościowej. Wielkość sceny nikomu nie przeszkadzała: Ci, którzy chcieli się bawić i wspomóc innych, nie zwracali na takie rzeczy uwagi. Najczęściej jednak ludzie zatrzymywali się przy scenie tylko na chwilę, z zaciekawieniem obserwowali jaki zespół gra w danym momencie i ruszali dalej: na spacer, na lody, nad Wisłę. Najbardziej mogła zdziwić niewielka liczba wolontariuszy - spacerując od Placu Zamkowego do Uniwersytetu Warszawskiego spotkałam tylko 5 osób. Co się stało?

17-letnia Ola wyjaśnia: - Nie tylko ludzie nie wiedzieli o akcji, wolontariusze również. Ja kwestuję, ponieważ robię to od lat. Czułam się w obowiązku być tutaj i wspierać orkiestrę także teraz, pomimo tego, że są wakacje.

Także mieszkańcy Warszawy narzekali na niewielką liczbę wolontariuszy. Sympatyczna starsza pani z uśmiechem i westchnieniem ulgi powitała mnie na przystanku tramwajowym Stare Miasto - specjalnie przyjechała z Pragi, ponieważ bardzo chciała wyrazić swoje poparcie dla akcji, a w okolicy nie spotkała wolontariuszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@Wiesław - święta racja! Kilka lat temu rozmawiałam we Włoszech z osobą znającą te sprawy na szczeblu UNICEF - z funduszy pomocowych dociera do potrzebujących np. w Afryce 15% zasobów. Reszte pożera biurokracja i rozkradają wykształcone w Europie współczesne kacyki.
Orkiestra Owsiaka jest chyba dostatecznie 'przejrzysta" pod tym względem, ale nieustanne wyciągania ręki zaczyna ludzi mierzić.
A dla powodzian - zbierano wszystko i wszędzie: sama- przy każdych zakupach - wkładałam suche produkty do kosza żywnościowego, przy jakim dużyrowali młodzi wolontariusze. To była zywnośc dla powodzian najbliższych mi terytorialnie.
każdych zakupach

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym kraju tylko najlepiej wychodzi kwestowanie i wszelakie fundacje wzajemnej adoracji żebractwo XXI wieku w rozkwicie, która fundacja i kiedy przyznaje się do własnych dochodów ilu ludzi zatrudnia z jakimi wynagrodzeniami a ilu ludziom pomaga tego trudno się dowiedzieć tajemnice bardziej strzeżone od wojskowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto popieram w całości Pani wypowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej jest obarczyć winą za niepowodzenie kogoś.
Kogo? Media. Przecież pisano na W24 i nie tylko.
A może nas samych, za to że za mało słuchaliśmy, albo nie chcieliśmy tego słyszeć.
Na pewno o tym wszyscy wiecie, że jeszcze w trakcie powodzi była zbierana żywność, odzież, kasa.
Kto chciał się o akcji dowiedzieć, to się dowiedział.Kto chciał cokolwiek dać, to dał!
A zbierano nie mało.
Nie tragizujmy że nie wsparto orkiestry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dniu wyborów dla wielu kojarzyła się z WO WYBORCZEJ POMOCY i być może nawet media nie chciały się tak angażować, znając doskonale poglądy polityczne Owsiaka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.