Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Kobiety z Ameryki Południowej w walce o wodę

"Klubokawiarnia Amsterdam" mieszcząca się na Al. Jana Pawła II 43A/30B zaprasza na wykład "Kobiety w walce o wodę w Ameryce Południowej". Odbędzie się on w czwartek, 19 sierpnia o godz. 19.

"Kobiety w walce o wodę w Ameryce Południowej" - plakat / Fot. materiały promocyjneJoanna Pertkiewicz, doktorantka z Uniwersytetu Complutense w Madrycie specjalizująca się w studiach latynoamerykańskich i pomocy rozwojowej, opowie o problemie dostępu do wody w Ameryce Południowej. Jest to jeden z licznych problemów, jakie wciąż dotykają Amerykę Południową i nie tylko.

Związane z tym są także ruchy kobiet powstające w celu walki o wodę. W związku z tym wykład zilustrują fragmenty filmu "Woda moją krwią" ("Agua mi sangre") Jaroslavy Colajacomo traktującego o ruchach oporu wobec prywatyzacji wody i jej niskiej jakości sanitarnej. Film pochodzi z 2007 roku.

Globalny wymiar protestów przeciwko prywatyzacji wody ujawnił się podczas 4. Światowego Forum Wody w Mexico City w 2006 roku. Wszystkim demonstracjom i modlitwom o wodę przyświecał jeden cel - zapewnienie, że nigdy nie stanie się produktem handlowym.

Fragment filmu poniżej.

ONZ: Dostęp do czystej wody oraz warunków sanitarnych prawem człowiekaDrop of water - http://www.everystockphoto.com / Fot. xmoix28 lipca br. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w Nowym Yorku przyjęło z inicjatywy Boliwii rezolucję, w której dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych został uznany za fundamentalne prawo człowieka. Polska wstrzymała się od głosu.

Większośc państw członkowskich wyraziło zaniepokojenie faktem, że niemal miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a 2,5 miliona cierpi z powodu braku odpowiednich warunków sanitarnych.

ONZ zaapelowało do społeczności międzynarodowej, aby wspierać finansowo i technicznie biedniejsze państwa oraz podejmować wysiłki w celu zapewnieniu mieszkańcom wody nadającej się do picia.

"Każde państwo musi zagwarantować takie prawa swoim obywatelom. Uważamy, że prawo do czystej wody i warunków sanitarnych jest zgodne z suwerennym prawem każdego państwa do używania własnych źródeł wody, tak jak odnotowano to w deklaracji przyjętej w 1992 roku w Rio de Janeiro" - podkreśliła na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego przedstawicielka Brazylii, Regina Dunlop.

Kwestia dostępu do wody pitnej w skali globalnej ma ogromne znaczenie, gdyż według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO/UNICEF 2008) 884 miliony ludzi nie mają stałego dostępu do bieżącej wody pitnej, a ponad 2,6 miliardów osób (prawie 40% ludzkości) pozbawione jest dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Brak dostępu do wody zabija rocznie więcej dzieci niż AIDS, malaria i odra. Każdego roku z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej umiera 3,5 miliona ludzi.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.