Facebook Google+ Twitter

Warszawa. "Kolacja kanibali" od 6 listopada w Teatrze Polonia

Przedstawiciele mediów obejrzeli w poniedziałek, 3 listopada, pokaz prasowy najnowszej premiery warszawskiego Teatru Polonia. Premierę "Kolacji kanibali" Vahé Katchy w reżyserii Borysa Lankosza zaplanowano na czwartek, 6 listopada 2014 r.

Plakat Kolacji kanibali. / Fot. materiał Teatru Polonia w WarszawieSpektakl ten to teatralny debiut cenionego reżysera filmowego, Borysa Lankosza, twórcy "Rewersu", filmu wielokrotnie nagradzanego i polskiego kandydata do Oscara w 2009 roku (w styczniu na ekrany wejdzie jego "Ziarno prawdy" nakręcone na motywach powieści Zygmunta Miłoszewskiego).

Prapremiera "Kolacji kanibali" Vahé Katchy, francuskiego dramaturga urodzonego w Damaszku, odbyła się w Paryżu w 2010 r. Od tamtego czasu przedstawienie wystawiano z sukcesem prawie 700 razy. Zdobyła też 3 Moliery, najbardziej prestiżowe wyróżnienia teatralne we Francji. W Teatrze Polonia grana będzie we francuskiej adaptacji Juliena Sibre'a i przekładzie Elisabeth Dudy znanej z programu "Europa da się lubić".

Akcja sztuki dzieje się w 1942 roku w okupowanej Francji podczas imprezy urodzinowej pani domu, w którym to spotkaniu bierze udział siedmioro przyjaciół. Jest wśród nich profesor filozofii, antykwariusz i lekarz. Impreza toczy się bez zakłóceń aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy, w której mieszka jubilatka. Po tym fakcie w mieszkaniu pojawia się oficer SS, Kaubach (w tej roli występuje Rafał Mohr). Składa on gospodarzom i gościom szokującą propozycję. Mówi, że musi wziąć z mieszkania dwóch zakładników. Ale ponieważ są urodziny, nie chce psuć przyjaciołom przyjęcia. Pozwala więc im samym wybrać, kto z nich pójdzie. Jak w tej sytuacji zachowają się przyjaciele, czy wola przetrwania okaże się silniejsza niż honor i dotychczasowe więzy, nawet te małżeńskie? Każdy z bohaterów chce zachować życie, a będzie to robił według własnego pomysłu na ocalenie. - To historia o lęku przed sytuacją graniczną, kiedy życie nagle do nas podejdzie i powie: "sprawdzam"; sprawdzi, co to jest dla mnie miłość, czym jest dla mnie przyjaźń, patriotyzm - mówił reżyser, Borys Lankosz o sztuce "Kolacja kanibali".

Na deskach Teatru Polonia, poza wspomnianym już Rafałem Mohrem, wystąpią także: Kamil Maćkowiak (dr Jean - Paul), Andrzej Deskur (Viktor), Aleksandra Domańska (Sophie), Piotr Makarski (Vincent), Grzegorz Stosz (Pierre), Justyna Grzybek (Francoise) oraz Zbigniew Konopka (Andre). Scenografię stworzył Arkadiusz Kośmider, a kostiumy - Magdalena Biedrzycka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Też bym chciał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę się wybrać na ten spektakl :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.