Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Kolejarze walczą ze smrodem na Dworcu Centralnym

Remedium na smród fekaliów z torowisk ma być zamykanie toalet. Remont Dworca Centralnego w Warszawie idzie pełną parą. Niestety, pomimo wielu ulepszeń, zarządcy obiektu nie potrafili dotąd pozbawić go charakterystycznego zapachu.

 / Fot. Foma, GNU C.C 2.0Widać pierwsze efekty remontu Dworca Centralnego w Warszawie. Odświeżono już halę główną oraz dwa z czterech peronów. Odremontowano połowę kas, pomalowano sufit, wyczyszczono kamienną elewację. W najbliższym czasie w hali dworca powstać mają także centrum obsługi klienta oraz stalowo-szklane piramidy mieszczące punkty usługowe.

Czytaj też: Modernizacja Dworca Centralnego. Na peronach jest już jaśniej

Remont trwa także na peronach. Sama modernizacja platform nie przysparza większych trudności. Problemy pojawiają się podczas walki z zanieczyszczeniami na torach. Na torowiska bowiem regularnie trafiają ludzkie odchody. Chodzi o nieczystości pochodzące głównie z toalet pociągów. Większość składów ma toalety starego typu; zawartość muszli klozetowych wypada tam wprost na tory. A że wielu podróżnych nie stosuje się do zakazu korzystania z toalet podczas postoju pociągu na stacji, pasażerowie oczekujący na peronach muszą zatykać nosy.

Niestety, według przewidywań smród na peronach, pomimo regularnego usuwania odchodów, pozostanie. Problem wiąże się przede wszystkim z pociągami InterRegio, gdzie nie ma tzw. zamkniętego obiegu toalet. Jak dotąd pociągi tego przewoźnika stale otrzymują pozwolenie na wjazd na największe polskie dworce, spółka nie dąży więc do modernizacji taboru.

Czytaj też: Dworce kolejowe wypięknieją. Kto sfinansuje remonty i sprzątanie?

PKP, by rozwiązać problem, chce wziąć przykład z kolei rosyjskich i na odcinku między Warszawą Wschodnią i Warszawą Zachodnią zamykać toalety. Jak mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik spółki, trwają na ten temat rozmowy z przewoźnikami. Janusz Malinowski, prezes spółki PKP InterCity twierdzi, że taką metodę zastosuje już po wprowadzeniu nowego rozkładu na rok 2011/2012, czyli w grudniu bieżącego roku.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.