Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Kolejna rozprawa w procesie gen. Czesława Kiszczaka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-22 12:07

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie trwa kolejna rozprawa w procesie generała Czesława Kiszczaka. Jest on oskarżony o przyczynienie się do śmierci 9 górników w kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Jest to już czwarty proces w tej sprawie. Generał Kiszczak nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Podczas dzisiejszej rozprawy sędzia odczytuje pierwsze zeznania generała złożone w 1992 roku.
Adwokat Janusz Margasiński, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych podkreśla, że rodzinom zamordowanych górników trudno pogodzić się z tym, że polskie sądy ciągle nie są w stanie ocenić działań generała Kiszczaka.

Według niego, problem sprowadza się do oceny treści szyfrogramu, który zajmuje zaledwie jedną kartkę papieru. Mimo tego, próba osądzenia Kiszczaka zajmuje polskim sądom już 17 rok.

Podczas pierwszej rozprawy obecnego procesu generał Kiszczak przyznał, że podpisał szyfrogram o warunkach użycia broni w przypadku zagrożenia życia zomowców. Zapewniał, że ten dokument nie zawierał rozkazu użycia broni.

Zdaniem Janusza Margasińskiego, rodziny oczekują, że sąd uzna Kiszczak winnym śmierci 9 górników, czego dowodem jest właśnie podpisany przez generała szyfrogram. Przypomniał, że wysłanie szyfrogramu, w którym generał zezwolił na użycie broni naraziło wiele osób na utratę życia.

Efektem zastosowania instrukcji z szyfrogramu była interwencja w kopalni Wujek, w wyniku której zginęli górnicy.

W pierwszym procesie generał Kiszczak został uniewinniony. Po uchyleniu wyroku przez sad apelacyjny w ponownym procesie Kiszczaka skazano na 2 lata więzienia. Ten wyrok został również uchylony, a w trzecim procesie sąd uznał, że zarzut wobec Kiszczaka przedawnił się jeszcze w PRL.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.