Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Kolejny etap walki o ordynację wyborczą

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-05 19:53

Walka o ordynację wyborczą do rad gmin, powiatów i sejmików województw trwa nadal. Dziś kolejne głosy dodali do dyskusji przedstawiciele PiS, PO, PSL i SLD.

fot. MWMEDIA

Rozpoczęta po zawarciu koalicji PiS, LPR i Samoobrony walka o wprowadzenie zmian w Ordynacji Wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików województw jeszcze się nie zakończyła. Kolejny jej etap rozpoczęli dziś liderzy sejmowej opozycji, organizując w budynku Prywatnej Wyższej Szkoły Buisnessu i Administracji wysłuchanie publiczne, czyli dopuszczenie do głosu podczas tworzenia prawa obywateli, którzy uważają, że będą dotknięci proponowanymi przepisami.


Wysłuchanie publiczne

Sejmowa komisja samorządu terytorialnego w połowie sierpnia zadecydowała, że przed uchwaleniem zaproponowanych do ustawy zmian poprosi o ich zaopiniowanie przez działaczy samorządowych. Zanim jednak to się stało, koalicja rządząca zmieniła skład komisji i doprowadziła do odwołania wysłuchania w Sejmie. Liderzy opozycyjnych ugrupowań zdecydowali się na organizację wysłuchania mimo wszystko, zapraszając przedstawicieli samorządów do Warszawy.

Poseł Tadeusz Cymański (PiS) określił spotkanie jako "wielką manifestację" i "zabieg socjotechniczny".

W obronie konstytucji

 


Tuż po spotkaniu z samorządowcami odbyła się konferencja prasowa, podczas której do sprawy oficjalnie ustosunkowali się Wojciech Olejniczak (SLD), Bronisław Komorowski (PO), Waldemar Pawlak (PSL) oraz Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego (PSL). Według nich zmiany proponowane w ustawie są niezgodne z konstytucją RP. W opinii Struzika „konstytucyjna koncepcja samorządu terytorialnego wyklucza traktowanie społeczeństwa jako przedmiotu działań partii sprawujących władzę, co właśnie ma miejsce w procesie stanowienia opiniowanej ustawy.”

 

Olejniczak nie ocenił szans powodzenia akcji zablokowania zmian w ustawie zbyt wysoko.
– Pan prezydent zapowiedział już, że ustawę podpisze – powiedział. Zauważył też, że podczas kadencji żadnego z poprzednich prezydentów RP taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. – Lechowi Kaczyńskiemu do tej pory wszystko uchodzi płazem. Może dlatego, że stoi za nim jego brat, Jarosław – dodał na zakończenie wypowiedzi.

 

Dziś sejmowa komisja samorządowa pozytywnie zaopiniowała poprawkę Senatu do zmian w ordynacji samorządowej. Zakłada ona, że wynik komitetu, któremu nie uda się osiągnąć wymaganego w normalnych warunkach pięcioprocentowego progu wyborczego, będzie wliczany do wyniku bloku, w którego skład wchodził.

Opozycja zapowiada zgłoszenie nowelizacji ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.