Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Krzyż zniknie, a przed Pałacem nie będzie pomnika?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-07-23 07:32

Urzędnicy z Kancelarii Prezydenta wspólnie z organizacjami harcerskimi i warszawską kurią metropolitalną ustalali wczoraj szczegóły dotyczące tego, kiedy i w jaki sposób nastąpi przeniesienie krzyża sprzed Pałacu do kościoła św. Anny. Możliwych jest kilka scenariuszy.

Warta honorowa Solidarności Walczącej przy krzyżu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. / Fot. PAP/Paweł SupernakNie będzie pomnika ku czci osób, które zginęły pod Smoleńskiem, na miejscu krzyża, który stoi przed Pałacem Prezydenckim. Taką opinię wydał warszawski konserwator zabytków. Ale w Kancelarii Prezydenta trwają nadal rozmowy, w jaki sposób upamiętnić to miejsce. Na razie pewne jest jedno: krzyż, który 10 kwietnia postawili przed Pałacem harcerze, trafi do kościoła akademickiego św. Anny.

Jak dowiedziała się "Polska", urzędnicy z Kancelarii Prezydenta wspólnie z organizacjami harcerskimi i warszawską kurią metropolitalną ustalali wczoraj szczegóły dotyczące tego, kiedy i w jaki sposób nastąpi przeniesienie krzyża sprzed Pałacu do kościoła św. Anny. Możliwych jest kilka scenariuszy.

Pierwszy i najbardziej prawdopodobny to taki, aby krzyż przenieść do kościoła 4 sierpnia późnym wieczorem. Tam miałoby odbyć się przy nim całonocne czuwanie zakończone mszą świętą o godz. 5:30, w której uczestniczyć będą pielgrzymi z jubileuszowej 30. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Po mszy, o godz. 7 rano, pielgrzymi wraz z krzyżem ruszą w drogę na Jasną Górę. Kolejną niewiadomą jest data powrotu krzyża z Jasnej Góry. Pielgrzymka kończy się 14 sierpnia mszą świętą o godz. 13. Ale jeszcze nie zdecydowano, czy krzyż wróci do Warszawy od razu tego dnia, czy zostanie na uroczystości do 15 sierpnia i do warszawskiego kościoła powróci późnym wieczorem po uroczystościach.

- Rozpatrywana jest też inna opcja: aby krzyż został na Jasnej Górze do końca sierpnia, a do kościoła św. Anny wrócił dopiero 1 września - mówi nam jeden z organizatorów pielgrzymki. W piątek organizatorzy jadą do Częstochowy na spotkanie z przeorem Jasnej Góry, aby ustalić szczegóły.

Czytaj więcej na stronie: www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

To jest budynek publiczny ,nie kościelny . I nie powinno być żadnych symboli religijnych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zbigniewie, z pomnikiem księcia Poniatowskiego wiąże się kawał historii. Otóż, na początku XIX wieku Anna Potocka z Tyszkiewiczów wybłagała u zaborczych władz rosyjskich, by móc postawić księcia przed Pałacem Namiestnikowskim. Zgoda została cofnięta w 1834 roku wyniku sankcji po Powstaniu Listopadowym, a na zarezerwowanym miejscu postawiono pomnik Paskiewicza - namiestnika Królestwa Polskiego. Pomnik wędrował od pałacu do pałacu, aż w końcu wylądował przed budynkiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gdzie stał do momentu zniszczenia z rąk Niemców.

Tak więc pomnik Poniatowskiego zajmuje pierwotnie przewidziane dla niego miejsce, więc proszę przestać robić ze Stolicy swój prywatny folwark, proszę przestać "przemeblowywać" Warszawę, żeby tylko postawić pomnik ofiar katastrofy w miejscu do tego się nie nadającym. Przed Pałacem Prezydenckim powinien stać monument zwiastujący przybyłym gościom spoza granic kraju wielkość historyczną jak i patriotyczną narodu polskiego, a nie odnośnik do smutnej tragedii. Tradycyjnie, kiedy nie można postawić monumentu na miejscu zdarzenia, stawia się go na terenie nekropolii, w tym przypadku odpowiednie byłyby Powązki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2010 10:44

Konserwator zabytków Stolicy powinien wiedzieć, że właściwe miejsce konnego pomnika przed Pałacem Namiestnikowskim jest przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W ten prosty sposób można przywrócić prawdziwe konfiguracje obiektów i zrobić wolny plac dla pomnika ofiar smoleńskiej katastrofy. To proste, tylko trzeba chcieć i nie zatajać prawdy, co niestety czyni również sam Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję i czekam aż ktoś o tym napisze... wypromuje i nagłośni te akcje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, tu może Pani znależć odpowiedzi: http://powodz.zhp.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po zajmuje się wszystkim tylko nie tym co powinien, poważnymi sprawami Polaków
...odsuwa na dalszy plan:
bezrobocie,
niedożywione dzieci,
wzrastająca przestępczość,
głodowe emerytury staruszków,
itp.....
nie wspomnę o powodzianach ....Pan Komorowski o nich zapomniał...
pamiętał jak szukał kiełbasy wyborczej....
Posądza się PiS o robienie awantury ale jak siętemu przyglądam coraz częściej zauważam, że To właśnie PO rozdmuchuje gasnące płomienie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy harcerze zajmują się tez pomocą dla powodzian? wspólnie z kutią i pielgrzymami do Częstochowy?
Jakie są daty zbiiórek dla powodzian? Czy jest coś takiego jak Łańcuch pomocy? dla powodzian?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.