Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18340 miejsce

Warszawa. Lotnisko Chopina odwołuje loty w związku z remontem

W związku z planowanym na wrzesień remontem skrzyżowania pasa startowego, z lotniska będą mogły startować jedynie samoloty przewożące nie więcej niż 50 pasażerów. Ograniczenia mają potrwać cztery dni.

lotnisko Chopina / Fot. materiały prasoweTrwający już remont jednego z pasów startowych na warszawskim lotnisku daje się mieszkańcom we znaki. Narzekają na hałas m.in. na Bemowie, Włochach i Ursynowie, na którym musiał zostać wzmożony ruch lotniczy.

Przebudowa pasów startowych jest konieczna. Już teraz zamknięty jest jeden z nich. We wrześniu planowana jest modernizacja skrzyżowania obu dróg startowych, co wiąże się z utrudnieniami w ruchu samolotów. Udostępnione zostanie jedynie 1300 metrów drogi startowej, co uniemożliwi start samolotów przewożących więcej niż 50 pasażerów. Modernizacje będą przeprowadzane jednak tylko w weekendy - 4 i 5 oraz 11 i 18 września. Czas potrzebny na realizację zaplanowanych działań wynosi około 120 godzin.

Dlaczego przebudowa jest konieczna?

Lotnisko zmuszone jest dostosować infrastrukturę do wymagań systemów B 787 (Dreamliner) i A 380. Musi spełniać wymogi prawa krajowego i międzynarodowego, wypełniać warunki wymagane do uzyskania przez lotnisko certyfikatu na kolejne lata oraz zapewnić bezpieczeństwo przyszłych operacji lotniczych.

- Wykonanie tych robót w trybie nocnym jest niemożliwe. Niezbędne jest zatem zorganizowanie robót etapowo w kolejnych weekendach. Przygotowany harmonogram i etapowanie robót jest poprawnym rozwiązaniem pod względem technologicznym. Przyjęty termin realizacji modernizacji DS. w trzech kolejnych weekendach września 2010 r. jest optymalny ze względu na warunki atmosferyczne. Późniejszy termin październikowy byłby ryzykowny ze względu na możliwe deszcze oraz niższą temperaturę powietrza, zwłaszcza nocą - mówi prof. dr hab. inż. Dariusz Sybilski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie.

Co z pasażerami?pas startowy / Fot. materiały prasowe

Trzy linie lotnicze przedstawiły rozkład lotów z Lotniska Chopina w podanym okresie: LOT, Czech Airlines i Swiss Airlines. Samoloty tych linii będą wykonywały loty w obie strony pomiędzy Warszawą a Zurychem, Pragą, Budapesztem oraz na krajowych na połączeniach z Krakowem i Wrocławiem.

Reszta lotów będzie obsługiwana przez lotnisko w Łodzi - połączenia kontynentalne oraz w Gdańsku - połączenia przez Atlantyk do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Więcej informacji: harmonogram prac lotniska podczas czterech dni przebudowy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.