Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19538 miejsce

Warszawa ma swój Park Archeologiczny

W Lesie Bródnowskim na Targówku - najstarszym na terenie Warszawy miejscu, w którym tysiąc lat temu istniał gród i osada, wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie Warszawskiego Parku Archeologicznego.

Przejście przez bramę / Fot. Piotr DrozdowiczUroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi w drewnianej bramie i wspólnym spacerem przez las na Polanę Archeologiczną. Do Lasu Bródnowskiego przybyło kilkadziesiąt osób - przedstawiciele gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy dzielnicy. Zbigniew Poczesny, przewodniczący rady dzielnicy Targówek wyraził nadzieję, że będzie to atrakcja turystyczna na skalę światową. - Przeszliśmy przez bramę, która jest symbolem naszego grodziska - mówił Poczesny. - Chciałbym, by to grodzisko przyciągnęło turystów nie tylko z Warszawy czy z innych części Polski, ale również i z innych terenów Europy czy nawet świata. Będziemy z tego dumni - oznajmił. Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich, również wypowiadał się dosyć górnolotnie, wyrażając radość, że Od lewej: burmistrz, przewodniczący rady dzielnicy, dyrektor Lasów Miejskich (przy mikrofonie). / Fot. Piotr Drozdowicztego typu obiekty powstają w Warszawie i - na dodatek - w sąsiedztwie lasu, tworząc w ten sposób unikalny park archeologiczno-przyrodniczy. - Lasy jako bardzo żywy, dynamiczny element pozwalały przetrwać niezliczonym tysiącom ludzi - mówił Podgórski. - Nie chciałbym tutaj długo konfabulować na temat roli lasu w procesie kształtowania się historii naszego narodu, ale on był od zarania naszych dziejów naszym sprzymierzeńcem, zawsze z niego korzystaliśmy. Las przede wszystkim uczył nas od zawsze pokory przed olbrzymimi siłami tkwiącymi w przyrodzie, uczy nas szacunku tej przyrody, ale również szacunku dla samych siebie.

Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, przybliżył historię badań tego terenu.
Ojciec zapoznaje dziecko z historią grodziska. / Fot. Piotr Drozdowicz- To miejsce, w którym się teraz znajdujemy, już od ponad 70 lat zwracało uwagę archeologów. W latach międzywojennych pierwszy dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego penetrował obszary ówczesnego Bródna. Zwróciła jego uwagę wydma, o której powiedział, że nosi ślady przystosowania jej do celów obronnych. To zachęciło do dalszych badań, które zakończyły się odkryciem tego grodziska.
Przez wiele lat badano zarówno grodzisko, jak i przylegającą do niego osadę. W wyniku tych badań można stwierdzić, że grodzisko powstało najprawdopodobniej w X wieku i istniało do początków XI wieku.

Brzeziński zachęcał do zapoznania się z tablicami informacyjnymi rozstawionymi na terenie Parku Podczas uroczystości tablice informacyjne często przewracały się pod wpływem wiatru... / Fot. Piotr DrozdowiczArcheologicznego, które mają służyć przybliżeniu życia mieszkańców tych okolic sprzed tysiąca lat. Przemilczał jednak fakt, że teksty na tablicach informacyjnych są napisane jedynie w j. polskim,co znacznie utrudni realizację marzeń przewodniczącego rady Targówka o zainteresowaniu tym miejscem zagranicznych turystów. Na koniec podziękował władzom dzielnicy za "godne podziwu zainteresowanie archeologią".

Tuż za lasem powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. / Fot. Piotr DrozdowiczJako ostatni mówił Grzegorz Zawistowski, burmistrz Targówka. Po raz kolejni wszyscy zgromadzeni usłyszeli, że znajdują się w najstarszym w Warszawie miejscu, gdzie żyli nasi przodkowie.
- W czasie posiedzeń zarządu żartowaliśmy sobie nawet, że Wars i Sawa to prawdopodobnie pochodzą z Bródna, bo, jak wiadomo, dopiero w XIII w. zasiedlony został drugi, lewy brzeg Wisły. Chcemy to wszystko, co świadczy o naszej historii, tradycji jak najbardziej przybliżyć naszym mieszkańcom. Stąd zrodził się pomysł, żeby utworzyć Park Archeologiczny - mówił Zawistowski.

Podczas uroczystości burmistrz zaprezentował nowe logo promocyjne dzielnicy Targówek, które, razem z powstałym wcześniej hasłem reklamowym "Targówek - tu zaczyna się Warszawa" ma reklamować dzielnicę.
- Logo jest kolorowe. Kolorowe, jak możliwości życia na Targówku. Możliwości, które zawierają w sobie i historię, i dzień współczesny, i zieleń, i to, co dla mieszkańców jest najważniejsze . To, co zawiera w sobie idea tego logo, odzwierciedla – mamy taką nadzieję - teraźniejszość i przyszłość Targówka - podsumował burmistrz.
Tutaj znajduje się więcej informacji o Warszawskim Parku Archeologicznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marku..ale się uśmiałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.06.2008 18:22

Autor donosi, że "Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich, również wypowiadał się dosyć górnolotnie". W dodatku bez sensu: "Nie chciałbym tutaj długo konfabulować na temat roli lasu w procesie kształtowania się historii naszego narodu...

Konfabulacja, wspomnienie rzekome – pochodzący z łaciny termin oznaczający opowiadanie o wydarzeniach, które mówiący zmyślił, często zapełniając tym sposobem lukę w swojej pamięci.

W kognitywistyce konfabulację uważa się za podstawową czynność umysłu, kluczową w procesach wnioskowania i przewidywania jako naturalne uzupełnienie braków wiedzy. Przesadna konfabulacja jest jedną z cech myślenia dziecięcego, a także objawem zaburzeń psychicznych - pamięci i myślenia. Wikipedia.

Leśnicy do lasu !?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten pierdolnik mam prawie pod oknem.

"...przewodniczący rady dzielnicy Targówek wyraził nadzieję, że będzie to atrakcja turystyczna na skalę światową. " hahaha (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogłbys jeszcze do ratusza się wybrać :).

(+)

Ubiegłeś mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.