Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma swój Park Archeologiczny

Piotr Drozdowicz
Piotr Drozdowicz
Od lewej: burmistrz, przewodniczący rady dzielnicy, dyrektor Lasów Miejskich (przy mikrofonie).
Od lewej: burmistrz, przewodniczący rady dzielnicy, dyrektor Lasów Miejskich (przy mikrofonie). Piotr Drozdowicz
W Lesie Bródnowskim na Targówku - najstarszym na terenie Warszawy miejscu, w którym tysiąc lat temu istniał gród i osada, wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie Warszawskiego Parku Archeologicznego.

Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi w drewnianej bramie i wspólnym spacerem przez las na Polanę Archeologiczną. Do Lasu Bródnowskiego przybyło kilkadziesiąt osób - przedstawiciele gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy dzielnicy. Zbigniew Poczesny, przewodniczący rady dzielnicy Targówek wyraził nadzieję, że będzie to atrakcja turystyczna na skalę światową. - Przeszliśmy przez bramę, która jest symbolem naszego grodziska - mówił Poczesny. - Chciałbym, by to grodzisko przyciągnęło turystów nie tylko z Warszawy czy z innych części Polski, ale również i z innych terenów Europy czy nawet świata. Będziemy z tego dumni - oznajmił. Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich, również wypowiadał się dosyć górnolotnie, wyrażając radość, że tego typu obiekty powstają w Warszawie i - na dodatek - w sąsiedztwie lasu, tworząc w ten sposób unikalny park archeologiczno-przyrodniczy. - Lasy jako bardzo żywy, dynamiczny element pozwalały przetrwać niezliczonym tysiącom ludzi - mówił Podgórski. - Nie chciałbym tutaj długo konfabulować na temat roli lasu w procesie kształtowania się historii naszego narodu, ale on był od zarania naszych dziejów naszym sprzymierzeńcem, zawsze z niego korzystaliśmy. Las przede wszystkim uczył nas od zawsze pokory przed olbrzymimi siłami tkwiącymi w przyrodzie, uczy nas szacunku tej przyrody, ale również szacunku dla samych siebie.

Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, przybliżył historię badań tego terenu.
- To miejsce, w którym się teraz znajdujemy, już od ponad 70 lat zwracało uwagę archeologów. W latach międzywojennych pierwszy dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego penetrował obszary ówczesnego Bródna. Zwróciła jego uwagę wydma, o której powiedział, że nosi ślady przystosowania jej do celów obronnych. To zachęciło do dalszych badań, które zakończyły się odkryciem tego grodziska.
Przez wiele lat badano zarówno grodzisko, jak i przylegającą do niego osadę. W wyniku tych badań można stwierdzić, że grodzisko powstało najprawdopodobniej w X wieku i istniało do początków XI wieku.

Brzeziński zachęcał do zapoznania się z tablicami informacyjnymi rozstawionymi na terenie Parku Archeologicznego, które mają służyć przybliżeniu życia mieszkańców tych okolic sprzed tysiąca lat. Przemilczał jednak fakt, że teksty na tablicach informacyjnych są napisane jedynie w j. polskim,co znacznie utrudni realizację marzeń przewodniczącego rady Targówka o zainteresowaniu tym miejscem zagranicznych turystów. Na koniec podziękował władzom dzielnicy za "godne podziwu zainteresowanie archeologią".

Jako ostatni mówił Grzegorz Zawistowski, burmistrz Targówka. Po raz kolejni wszyscy zgromadzeni usłyszeli, że znajdują się w najstarszym w Warszawie miejscu, gdzie żyli nasi przodkowie.
- W czasie posiedzeń zarządu żartowaliśmy sobie nawet, że Wars i Sawa to prawdopodobnie pochodzą z Bródna, bo, jak wiadomo, dopiero w XIII w. zasiedlony został drugi, lewy brzeg Wisły. Chcemy to wszystko, co świadczy o naszej historii, tradycji jak najbardziej przybliżyć naszym mieszkańcom. Stąd zrodził się pomysł, żeby utworzyć Park Archeologiczny - mówił Zawistowski.

Podczas uroczystości burmistrz zaprezentował nowe logo promocyjne dzielnicy Targówek, które, razem z powstałym wcześniej hasłem reklamowym "Targówek - tu zaczyna się Warszawa" ma reklamować dzielnicę.
- Logo jest kolorowe. Kolorowe, jak możliwości życia na Targówku. Możliwości, które zawierają w sobie i historię, i dzień współczesny, i zieleń, i to, co dla mieszkańców jest najważniejsze . To, co zawiera w sobie idea tego logo, odzwierciedla – mamy taką nadzieję - teraźniejszość i przyszłość Targówka - podsumował burmistrz.
Tutaj znajduje się więcej informacji o Warszawskim Parku Archeologicznym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto