Facebook Google+ Twitter

Warszawa ma szczęście w kryzysie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-05-27 09:47

Kryzys gospodarczy nie zachwiał stołecznym rynkiem pracy, tylko 30 proc. firm dostrzega jego efekty - wynika z najnowszych badań Instytutu SMG/KRC, wykonanych na zlecenie warszawskiego Urzędu Pracy.

Przedstawiony wczoraj, pierwszy tak obszerny raport, pokazuje też, jacy pracownicy są w stolicy na wagę złota i dlaczego około 40 proc. warszawiaków aktywnie szukających zajęcia nie może go znaleźć. I to w mieście z jedną z najniższych w Polsce stóp bezrobocia, która na koniec marca wyniosła zaledwie 2,2 proc.

- Przedsiębiorcy w Warszawie postanowili przeczekać kryzys. Zatrzymali przyjęcia, ale i zwolnienia - uważa Piotr Sarnecki z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Z raportu SMG/KRC wynika, że tylko 8,6 proc. z 1007 przebadanych firm zdecydowało się na zwolnienia pracowników. Większość, bo 22,1 proc., zmniejszyła koszty działalności. 17,6 proc. wstrzymało podwyżki, a 14,5 proc. zatrzymało zatrudnienie. Co ciekawe, 58 proc. przedsiębiorców nie dostrzega żadnych skutków kryzysu.

- Część pracodawców wykorzystała sytuację, by wprowadzić organizacyjne zmiany - uważa Wanda Adach, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy. Dodaje, że w 2008 roku w stolicy zarejestrowanych było 20 tys. bezrobotnych. Teraz jest ich 24 tys., podczas gdy w 2007 roku było 40 tys.

Według Piotra Sarneckiego większość bezrobotnych to osoby, których wykształcenie jest zupełnie nieadekwatne do potrzeb rynku. Potwierdzają to wyniki badań. Dla pracodawców idealny kandydat zna przede wszystkim specyfikę danego stanowiska i jest w stanie od razu podjąć pracę.

Firmy stawiają na specjalistów. Dla 76,8 proc. z nich najważniejszym kryterium przy rekrutacji jest doświadczenie zawodowe kandydata. Liczy się też wykształcenie - najbardziej poszukiwane są osoby z wykształceniem wyższym (51,6 proc. firm) oraz średnim zawodowym lub technicznym (47,5 proc.). Branże, które zatrudniają najwięcej osób w stolicy, to transport i gospodarka magazynowa (26,4 proc.), handel i naprawa samochodów (22,8 proc.) oraz informacja i komunikacja (10,2 proc.).

Więcaj na stronach Polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.