Facebook Google+ Twitter

Warszawa: marsz milczenia w 93 rocznice ludobójstwa Ormian

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-24 19:32

W Warszawie około 80 osób wzięło udział w marszu milczenia w 93 rocznicę ludobójstwa Ormian. Uczestnicy niosąc transparenty, zapalone znicze, kwiaty oraz flagi przeszli z dziedzińca kościoła Matki Bożej Anielskiej przed ambasadę Turcji. Tam ze zniczy i kwiatów ułożono ormiański krzyż - haczkar - a modlitwę za ofiary tureckich prześladowań poprowadził duszpasterz Ormian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przed budynkiem ambasady ks. Isakowicz -Zaleski zaapelował też, aby Unia Europejska nie przyjmowała do swoich struktur Turcji, dopóki ta nie rozliczy się ze swoja przeszłością.

Uczestnicy marszu nieśli fotografie ofiar oraz transparenty nawołujące Turcję do uznania mordu za zbrodnię ludobójstwa. Po drodze do marszu dołączali też mieszkańcy stolicy, niektórzy całymi rodzinami.
Po marszu odprawiona została Msza św. w obrządku ormiańskim w intencji ofiar ludobójstwa.

Rozkaz rozpoczęcia masowych wysiedleń i mordów na Ormianach zapadł 24 kwietnia 1915 roku. Tego dnia w Stambule aresztowano ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji, których następnie zamordowano. Kobiety i starców zmuszano do kilkusetkilometrowych marszów na pustynie, gdzie ginęli z pragnienia i głodu. Ówczesny minister spraw wewnętrznych Taalat-Pasza napisał, że każdy kto sprzeciwi się decyzji władz, nie może być urzędnikiem państwowym. Szacuje się, że w wyniku czystek zginęło ok. półtora miliona osób.

IAR/G. Krakowski/MagM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.