Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21099 miejsce

Warszawa: Marsz powstańczy w strojach historycznych już w sobotę!

W Warszawie 21 stycznia odbędzie się przemarsz ku czci powstańców styczniowych. Główną atrakcją będą rekonstruktorzy historyczni w strojach z epoki, klimatyczny pochód z pochodniami oraz salwa honorowa ze sztucerów. Wstęp wolny.

Plakat wydarzenia / Fot. Materiały prasoweChciałbyś uczcić pamięć bohaterów, którzy zginęli w powstaniu styczniowym 1863 roku? Jeśli tak, to jest ku temu dobra okazja. Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej "Semper Fidelis Res Publicae" (Zawsze Wierni Rzeczypospolitej) organizuje w najbliższą sobotę 21 stycznia 2017 r. od godziny 15.00 do 19.00 przemarsz "Śladami powstańców styczniowych 1863 roku".

Trasa pochodu liczy w całości ok. 6,5 km i prowadzi przez wawerskie lasy w Warszawie do prawie zapomnianej, samotnej mogiły na Zagórzu, w której spoczywają powstańcy. Przemarsz odbywa się dokładnie w 154 rocznicę wybuchu zrywu.

Członkowie stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej będą w strojach z epoki prowadzić pochód (z chorągwią powstańczą na czele i oczywiście z pochodniami). Umilą też uczestnikom czas ciekawymi pogadankami historycznymi oraz umożliwią bliższe zapoznanie się z bronią wykorzystywaną przez powstańców.

Jako, że część przemarszu będzie odbywała się po zapadnięciu zmroku, organizatorzy proszą o zabranie ze sobą tradycyjnych źródeł światła (tj. lampy naftowe, oliwne oraz latarenki ze świeczkami), tak żeby nadały one niepowtarzalnego klimatu naszemu pochodowi.

Wydarzenie adresowane jest do każdego kto ma siłę i ochotę na przejście ok. 6,5 km przez zaspy i zamiecie i uczczenie w ten wyjątkowy sposób pamięci bohaterów powstania styczniowego.

Uwaga! Marsz będzie można przejść w formie Nordic Walking.

Plan wydarzenia jest następujący:
1) Kijki do Nordic Walking będzie można wypożyczać (za zwrotną kaucją) od godziny 14.40 przy "Wawerskim Centrum Kultury" (filia Aleksandrów) ul. Samorządowa 10 w Warszawie.
2) Rozgrzewka dla uczestników Nordic Walking.
3) Start pochodu o godzinie 15.00 z "Wawerskiego Centrum Kultury" przy ul. Samorządowej 10 w Warszawie - uczestnicy dostają biuletyny z najważniejszymi informacjami o powstaniu.
4) Przejście ulicami Samorządową, Optymistów i Przełęczy do mogiły na Zagórzu.
5) Uroczystości przy mogile (apel pamięci, zapalenie zniczy i salwa honorowa z broni z epoki).
6) Powrót do "Wawerskiego Centrum Kultury", gdzie na dzielnych uczestników będzie czekało ognisko.
7) Na zakończenie wydarzenia będzie można posłuchać wykładu p. Pawła Ajdackiego o działaniach powstańców na ziemiach obecnej dzielnicy Wawer i przyległych gmin.

Trasa przemarszu: Kliknij tutaj

Organizatorzy:
- Inicjatorem wydarzenia jest stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej "Semper Fidelis Res Publicae".
- Fundacja Wspieramy Rozwój IP - Centrum Zdrowia Dziecka umożliwi uczestnictwo w przemarszu w formie Nordic Walking oraz poprowadzi rozgrzewkę dla uczestników.
- Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów oraz Centrum Narracji Historycznej "Muzeum Wawra" zapewni bazę logistyczną oraz wsparcie merytoryczne.
- Harcerze ze Szczepu 147 "Błękitni" im. T. Sygietyńskiego.

Co ciekawe, we wspomnianej mogile oprócz powstańców styczniowych leżą żołnierze z późniejszych wojen, a przynajmniej tak wynika z napisu: "1863 1920 1939".

Oficjalna strona wydarzenia: Śladami powstańców styczniowych 1863 roku

Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.