Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Marsz zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych

23 maja br. w Warszawie odbył się marsz zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW).

Happening na Placu Zamkowym. / Fot. Grupa lubelska JOWMarsz ruszył z placu Zamkowego. W trakcie happeningu głos zabrali przedstawiciele organizacji i środowisk biorących udział w Marszu (Ruch na rzecz JOW, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Prawica Rzeczypospolitej, stowarzyszenie KoLiber i in.)

Minister Piotr Kownacki przemawia do uczestników marszu. / Fot. Krzysztof NędzyńskiProf. Jerzy Przystawa, inicjator Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, mówił, że Polacy nie mają de facto biernego prawa wyborczego, skoro nie mogą samodzielnie, bez zgody partii, kandydować do Sejmu. Podobnie wypowiadał się inny uczestnik Ruchu, Marek Kobylarski. Remigiusz Zarzycki, który był jednym z warszawskich organizatorów marszu z ramienia Ruchu na rzecz JOW, powoływał się natomiast na sondaż realizowany podczas audycji red. Kuby Strzyczkowskiego "Za a nawet przeciw" ( www.polskieradio.pl), w którym aż 91 proc. słuchaczy Radiowej Trójki opowiedziało się za okręgami jednomandatowymi!

Marsz dochodzi do Pałacu Prezydenckiego. / Fot. www.jow.plMarek Jurek, były marszałek Sejmu, mówił, że wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) byłoby jedyną szansą zmiany sytuacji, w której "polska polityka nie jest debatą, a permanentną wojną kilku sztabów partyjnych". Jego zdaniem (z którym zgodził się przemawiający po nim poseł Marian Piłka) za sprawą obecnej ordynacji z listami partyjnymi, to "partyjne centrale rządzą parlamentem, a nie posłowie, którzy czują się bardziej odpowiedzialni przed partią, a nie przed społeczeństwem za realizację programu".

Pochód ulicami Warszawy. / Fot. www.jow.plKrzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zaapelował do obecnych na marszu polityków o to, by nie zapominali o złożonych obietnicach, że będą walczyć o okręgi jednomandatowe. Marian Dzięcioł, burmistrz miasta Łochowa i jeden z ponad 280 patronów samorządowych Ruchu na rzecz JOW, przypomniał o złożonym prawie 2 lata temu wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich, zaskarżającym ordynację do Sejmu ( jow.pl), który do dziś pozostał bez odpowiedzi (złożyła go konferencja prezydentów, wójtów i burmistrzów w Łochowie). Prof. Przystawa mówił o uchwale Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich, popierającej JOW ( http://www.wiadomosci24.pl/artykul/92367.html).

Wśród osób przemawiających pod Kolumną Zygmunta byli również: wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Wojciech Papis, prof. Andrzej Czachor i przedstawiciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów z Wrocławia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.05.2009 16:31

O, gwiazdka weszła, czy może wzeszła! ;)

Ludzie często nie głosują, bo mówią, że nie ma na kogo. Pytają np. w Elblągu: A kto to jest Lisek? (u nas Nr 1 na liście do EP, desant z Olsztyna).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.