Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4616 miejsce

Warszawa - miasto, które przypatrywało się wojnie

Warszawa może być ciekawa i inspirująca. Z takiego założenia wyszli twórcy wystawy "Miasto Feniksa - War*saw Everything", która prezentuje współczesne ulice stolicy jako świadków historycznych wydarzeń.

ulica Marszałkowska przy ulicy Pańskiej / Fot. Oneshot Design / źródło: www.miastofeniksa.pl- Pomysł na wystawę powstał prawie rok temu, ale cały czas dodawaliśmy nowe rzeczy - mówi przedstawiciel twórców wystawy, Piotr Margas z pracowni Oneshot Design. Inspiracją do powstania zdjęć była rozmowa usłyszana w tramwaju, w której Warszawę określano jako miasto bez atmosfery. Celem autorów było pokazanie
Warszawy z nowej perspektywy, tak by warszawiacy i osoby mieszkające w stolicy mogły się przekonać o tym, że wojna mocno wpisała się w klimat miasta. - Twórcy tym samym chcieli oddać cześć historii - komentuje Piotr Margas.

- Większość autorów pochodzi z Warszawy lub tutaj mieszka. To bardzo ułatwiało nam twórczą pracę - dodaje Margas. Autorzy wybrali formę fotomontażu. Dodatkowo każde zdjęcie opatrzone jest tekstem opisującym Warszawę. Jest to fragment wiersza, piosenki lub prozy. - Forma fotomontażu, jego prostota i bezpośredniość jest najlepiej przystosowana do dzisiejszego masowego odbiorcy - wyjaśnia Margas.

Zamek Królewski / Fot. Oneshot Design / źródło:www.miastofeniksa.plEkspozycja składa się z 28 prac - fotomontaży. Fotografie prezentują miejsca najbardziej zniszczone podczas wojny. Zestawiono je ze zdjęciami, na których uwieczniono współczesny wygląd tych miejsc. Wykorzystano fotografie z Powstania Warszawskiego. - Najbardziej interesowały nas miejsca, które ludzie znają, codziennie mijają oraz te miejsca, które przeszły największą metamorfozę po wojnie np. ulica Pańska - opowiada Piotr Margas.

Wystawę będzie można obejrzeć w plenerze, przy Krakowskim Przedmieściu 64, od 1 do 31 sierpnia. Lokalizacja w tym miejscu umożliwi oglądanie wystawy turystom i spacerowiczom. Wystawę organizuje Biuro Promocji Miasta Warszawa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

bardzo ciekawy pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)Fantastyczny pomysł z tymi fotomontażami. To jedna z najciekawszych koncepcji pokazania Warszawy, o jakiej słyszałam. Ja też bym chciała taki album :) A tymczasem wybiorę się za te parę dni obejrzeć wystawę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Marzyłby mi się taki album. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji polecam ten filmik (to jest ID filmiku, bo cos maszynka od komentarzy nieprawidlowo przetwarza link - R_R-6lt7iqs):

http://www.youtube.com/watch?v=R_R-6lt7iqs

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy pomysł i dobre miejsce na ekspozycję. Warszawiacy mało wiedzą o historii miasta, a tak może i turyści spojrzą inaczej na Warszawę - inna sprawa, że o Warszawiaka z dziada-pradziada coraz trudniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

[+] Bardzo interesujący pomysł połączenia starych i nowych fotografii. Plus za wyszukanie i poruszenie tego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.