Facebook Google+ Twitter

Warszawa. MPO planuje budowę sortowni, mieszkańcy się sprzeciwiają

Plany budowy nowoczesnej sortowni śmieci spotykają się ze zdecydowaną krytyką mieszkańców Ochoty i Włoch. MPO właśnie rozpoczęło konsultacje społeczne. Pod naciskiem protestów władze stolicy mogą wycofać się z planów, jak miało to miejsce w przypadku projektu sortowni na Ursynowie w 2009 r. Jeśli ratusz nie dotrzyma terminów, grozi to poważnymi konsekwencjami dla całej Warszawy.

Śmieci - fotografia ilustrująca / Fot. Albertyanks, domena publiczna, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland._Trash_002.JPGPlany budowy nowoczesnej sortowni śmieci spotykają się ze zdecydowaną krytyką mieszkańców Ochoty i Włoch. MPO właśnie rozpoczęło konsultacje społeczne. Pod naciskiem protestów władze stolicy mogą wycofać się z planów, jak miało to już miejsce w przypadku projektu sortowni na Ursynowie w 2009 r. Jeśli ratusz nie dotrzyma terminów, grozi to poważnymi konsekwencjami dla całej Warszawy.

Tym razem spółka przymierza się do zlokalizowania inwestycji między ul. Instalatorów a Łopuszańską. Na ponad 8 ha terenu mają powstać warsztaty samochodowe, baza polewaczek i solarek a także nowoczesna sortowania śmieci wraz z przeładunkiem odpadów zakładem przeładunku odpadów.

W myśl nowej ustawy śmieciowej Warszawa zobowiązała się do 2014 roku sortować 50 proc. swoich śmieci. Obecnie segregowane jest zaledwie 7 proc. Jeśli do tego czasu na wysypiska nadal będą wywożone nieposortowane odpady, stolicy grożą gigantyczne kary nałożone przez Unię Europejską. Może to poważnie nadszarpnąć budżet miasta, co zapewne odczuliby też podatnicy. Wysokość kar może sięgać nawet 250 tys. euro za każdy dzień niedotrzymywania umowy.

Przeciwko planom MPO zdecydowanie protestują mieszkańcy Włoch. Stowarzyszenie Ochota-Włochy z ul. Włodarzewskiej wysłało do ratusza obszerne pismo. Na Facebooku powstała grupa "Nie dla sortowni śmieci w centrum Warszawy". Jej założyciel, Wojciech Wojnar przekonuje, że należy znaleźć inną, lepszą lokalizację, która w perspektywie wielu lat nie będzie uciążliwa. „Miasto dysponuje gruntami nie tylko w granicach Warszawy ale również poza nią” - pisze na FB. Wtórują mu inni: „Zgroza! Sortownie są bardzo potrzebne, ale, na Boga, nie w takiej lokalizacji!” Rzecznik MPO przekonuje, że inwestycja nie będzie przeszkadzać mieszkańcom. - Od 2 lat funkcjonuje tu sortownia prywatnej firmy Stena, z czego wiele zainteresowanych osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Mapa - teren pomiędzy ul. Łopuszańską i ul. Instalatorów / Fot. informacja prasowa MPO

W sobotę odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z władzami MPO, zorganizowane głównie dla mieszkańców ul. Włodarzewskiej. Prezes spółki Sławomir Michalik wraz z ekspertami objaśniali plany inwestycyjne. Nowa sortownia ma nie być gigantycznym zakładem centralnym, obsługującym całą Warszawę, tylko dzielnicowym, głównie dla potrzeb Ochoty i Włoch. W rozmowie z Życiem Warszawy prezes Michalik zapewniał, że nie powstanie tu składowisko, zlewnia ścieków, kompostownia czy spalarnia.

MPO przygotowuje raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Ma on być gotowy na początku lipca. Tymczasem, MPO organizuje kolejne spotkania dla zainteresowanych. - Staramy się wychodzić naprzeciw mieszkańcom - mówi Joanna Mroczek Wiadomościom24.pl. - Harmonogram konsultacji społecznych jest dostępny na naszej stronie internetowej. Dodatkowo, w najbliższym dniach będzie na naszej infolinii uruchomiony dodatkowy numer dotyczący konsultacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Viola
 • Viola
 • 08.07.2011 21:06

MPO zorganizowało jedynie spotkania informacyjne - bo innych w obecnej sytuacji nie może. Podczas spotkań opowiadają to co chcą i nic ich nie obchodzi głos mieszkańców. Dla czego mieszkańcy nie mają możliwości segregacji odpadów we własnych domach? Przecież tak jest taniej!!! Ale MPO to nie jest firma, która działa w czynie społecznym niestety. Lokalizacja na Instalatorów jest fatalnym rozwiązaniem. Może by tam teatr powstał, a nie na Mokotowie? Nikt nie zagwarantuje, że w przyszłym roku po wejściu w życie nowych przepisów to właśnie MPO wygra przetarg w WARSZAWIE na gospodarkę odpadami. A jak wygra kto inny to co będzie z 8 ha w odległości 5 km od ścisłego centrum?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mieszkaniec
 • Mieszkaniec
 • 07.06.2011 16:32

Jest oczywistą bzdurą budowanie tego typu obiektów praktycznie w centrum Warszawy, obok Parku Szczęśliwickiego. Tłumaczenie , że nie będzie miało to negatywnego wpływu na okolicę jest kolejnym oszustwem. Będzie i smród i dodatkowe korki, dodatkowo możliwość przedostania się zanieczyszczeń do wód gruntowych. Ktoś chce z jednej z fajniejszych lokalizacji w Warszawie zrobić wysypisko - gratuluję. Zamiast wypoczywać na Szczęśliwicach, lepiej wąchać smrody. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie jest to uciążliwe , proponuję aby udał się do pierwszego lepszego śmietnika, posiedział tam z godzinkę i podzielił się wrażeniami.
Zdecydowane nie dla tego typu lokalizacji na sortownie śmieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystian Zakrzewski
 • Krystian Zakrzewski
 • 28.05.2011 13:55

Drodzy postępowi mądrale - jeśli Wam się tak podoba poświęcenie dla ogółu - napiszcie petycję żeby Wam pod oknami zbudowali sortownię śmieci. Nie wypowiadajcie się w imieniu ludzi, którzy tutaj mieszkają . Łatwo się wymądrzać jak to nie wasze dzieci będą wdychać ten syf.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 25.05.2011 05:26

A jeśli już to może konkrety. A nie pisać coś o bełkocie. Tylko czyim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Nowak
 • Anna Nowak
 • 24.05.2011 22:24

Przed napisaniem czegokolwiek, dobrze jest zapoznać się z dokumentami źródłowymi takimi jak w tym wypadku Wniosek Inwestora i Studium Zagospodarowania (pod warunkiem przeczytania ich ze zrozumieniem) oraz planami terenu. Mniej byłoby w komentarzach takiego bełkotu jak powyższy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka So
 • Anka So
 • 24.05.2011 20:33

Ta inwestycja wyjdzie na dobre mieszkańcom całej Warszawy. Byłam na tym terenie i watpie, że będzie tam kiedykolwiek osiedle mieszkaniowe. Warszawa nie ma co zrobić ze śmieciami w koncu jakaś firma się tym zajęła. Jestem zdecydowanie za inwestycją!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak mi się to podoba. Zawsze gdy dochodzi do rzeczowej dyskusji na oczywiste tematy. Znajdzie się grupa osób którym będzie przeszkadzało to co istotne dla szerokiego ogółu. Nie ważne, że ta grupa protestując straci na tym proteście, ale nasze na wierzchu i tylko to się liczy. To my Polacy powinniśmy mieć w pamięci czym skończyło się dla nas liberum veto. Minione wydarzenia, powinny nas nauczyć rozumu, jak chyba żadnego narodu. Ale jak widać Polak po szkodzie nie mądrzeje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.