Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Muzeum Narodowe ma być nowoczesną instytucją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-03 16:51

Ambitne plany dotyczące Muzeum Narodowego w Warszawie przedstawili nowy dyrektor tej placówki, historyk sztuki profesor Piotr Piotrowski oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. Podczas konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Piotrowski zapewnił, że Muzeum Narodowe będzie teraz instytucją dynamiczną i nowoczesną.

- Muzeum Narodowe stanie się muzeum metropolitalnym, dorównującym najsłynniejszym takim placówkom na świecie. Ekspozycje będą wzbudzały ożywione debaty publiczne -
zapowiedział profesor Piotr Piotrowski. Dodał, że jego zapowiedzi będzie można zweryfikować za 5 lat, bowiem poważne ekspozycje przygotowuje się długo.

W lutym Rada Powiernicza Muzeum Narodowego wybrała profesora Piotrowskiego spośród 20 kandydatów na nowego szefa muzeum, jednak z uwagi na wcześniejsze zobowiązania, dopiero dziś rozpoczął funkcjonowanie na tym stanowisku. Przedstawicielka Rady Anda Rottenberg zapewniła, że nie ma w Polsce lepszej osoby na to stanowisko.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zadeklarował pomoc, by Muzeum Narodowe stało się liderem wśród polskich placówek muzealnych, i budowało markę polskiej sztuki za granicą. Minister Bogdan Zdrojewski przyznał, że Muzeum Narodowe było zadłużone na 10 milionów złotych, ale poprzednia dyrekcja zredukowała dług do 2 milionów złotych. Natomiast do roku 2010 Muzeum Narodowe będzie wolne od zadłużeń, między innymi zobowiązań kredytowych - zapewnił szef resortu kultury.

Nowy dyrektor Muzeum Narodowego profesor Piotr Piotrowski przez pięć lat był kuratorem Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Poznaniu, a ostatnio był kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej na UAM. Jest autorem ponad 250 artykułów, książek i katalogów, wielokrotnie nagradzany, w opinii środowiska to postać wybitna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.