Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15139 miejsce

Warszawa. Na placu Zbawiciela znaleziono bunkier z czasów wojny

Na remontowanym torowisku na pl. Zbawiciela robotnicy znaleźli poniemiecki bunkier.

Torowisko na pl. Zbawiciela / Fot. Szczebrzeszynski/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plac_Zbawiciela_04.jpgPodczas zdejmowania torów robotnicy znaleźli bunkier, który znajduje się na wysokości kawiarni Corso - donosi tvnwarszawa.pl.

Lech Królikowski, który napisał już niejedną książkę o fortyfikacjach w Warszawie powiedział, że - Prawdopodobnie jest to Ringstand 58c, czyli tzw. tobruk. Widziałem zdjęcia bunkra na pl. Zbawiciela, zrobione jeszcze w 1945 roku, więc możliwe, że to właśnie ten. I dodaje - Niemcy budowali takie bunkry już po Powstaniu Warszawskim. Miały im służyć do obrony zrujnowanego miasta.

Jest więcej takich bunkrów

Podczas tworzenia linii obrony Warszawy powstało 60 żelbetonowych bunkrów. Chowane były pod ziemią, z okrągłym otworem w górnej części dla strzelca. Były to tzw. tobruki. Do dzisiaj uchowało się w stolicy 20 takich bunkrów, m.in. w linii północnego chodnika ulicy Krajewskiego na Żoliborzu, albo w wale fortu Traugutta w parku im. J. Kusocińskiego w Śródmieściu.

Będą opóźnienia remontu torowisk?

Jak twierdzi rzecznik Tramwajów Warszawskich, Michał Powałka prace idą zgodnie z harmonogramem, roboty zostały wstrzymane tylko na małym odcinku torowiska. Dodaje również, że bunkier zostanie w najbliższych tygodniach przeniesiony.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

cyt: "Schrony zbudowane na potrzeby wojskowe.Powszechnie zwane w języku potocznym BUNKRAMI"

W potocznym języku, a nawet tym używanym w wielu środowiskach wielbicieli miltariów oba pojęcia stosowane są zamiennie. Nie wiem, więc czy warto kruszyć kopię....
A ringstandy znam z autopsji...nawet za granicą mówią na nie "bunker" , bo tam również ten termin w potocznym języku i wydawnictwach dominuje (na okreslenie schronów bojowych)
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Tarnowski
  • Michał Tarnowski
  • 13.04.2011 20:48

Szanowna p.Soniu, szanowny p.Wojciechu. Odsyłam do: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ringstand_58c http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=36&t=2159 http://www.artnoise.pl/?ringstand-58c,16 Zapraszam do odwiedzenia Centralnej Biblioteki Wojskowe w dziale fortyfikacja polowa jest tysiące publikacji na ten temat. Fortyfikacjami zajmuję się ponad trzydzieści lat. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwile, chwilę....Jeżeli jest to tak zwany Ringstand 58c , popularnie zwany Tobrukiem, to mamy do czynienia z seryjnie budowanym punktem obrony aktywnej, a więc BUNKREM.
Ringstandy miały stanowisko strzeleckie na szczycie owego okrągłego otworu .
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ringstand_58c
p.Michale, Prosze zwrócić honor naszej Soni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Tarnowski
  • Michał Tarnowski
  • 13.04.2011 19:47

Szanowna praktykantko, zanim przekopiuje pani artykuł z TVN-Warszawa należy wcześniej sprawdzić jego treść. Autor popełnił wielki błąd myląc pojęcia bunkier-schron. Nie wierzę by pan Królikowski go popełnił. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.