Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Na Polu Mokotowskim wybudują cerkiew polową

W ciągu czterech lat na warszawskim Polu Mokotowskim ma powstać cerkiew polowa. Budowa kościoła prawosławnego w tym miejscu budzi sporo emocji, zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i prawicowych publicystów.

Cerkiew prawosławna na Pradze Północ. / Fot. Ejdzej, GNU 1.2Jak donosi "Gazeta Wyborcza", cerkiew ma powstać na skraju parku, blisko klubu Stodoła, na miejscu placu, który służy w tej chwili za parking. Przygotowania idą pełną parą: plac budowy jest uprzątnięty, przetarg na wykonawcę jest na finiszu, a pozwolenie na budowę, które wydał wojewoda, jest już prawomocne. Wygląda na to, że zgodnie z planami w ciągu czterech lat, w Warszawie pojawi się nowa cerkiew polowa. Koszt jej budowy ma dofinansować MON, dokładając do inwestycji 34,7 mln zł.

Informacja o budowie cerkwi wywołała poruszenie, główne powody są dwa: teren budowy - czyli obszar parku Pole Mokotowskie, który do tej pory zaciekle bronił się przed deweloperami, oraz fakt, że inwestycja zostanie wykonana za publiczne pieniądze.

Czytaj także: Cerkiew w samym sercu warszawskiej Pragi

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw_cerkiew_SwJanaKlimaka.jpg&filetimestamp=20050710182413 / Fot. Wojsyl, GNU 1.2W grudniu ub. roku Józef Szaniawski - publicysta "Naszego Dziennika" uznał, że budowa cerkwi jest "jednym z elementów szczególnego rodzaju polityki historycznej, prowadzonej w interesie Rosji". W jednym z artykułów Szaniawski pisał „Dziwnym przypadkiem cerkiew ma znajdować się akurat nieopodal miejsca, gdzie w maju 1935 roku był katafalk z trumną Józefa Piłsudskiego. (...) Koszt budowy razem z działką przekracza 80 mln zł ze Skarbu Państwa! Zgodę na budowę soboru wydały władze RP, w tym Ministerstwo Obrony Narodowej i wojewoda mazowiecki! Dla kogo budowana jest ta monumentalna cerkiew, dlaczego są na nią pieniądze polskich podatników, kiedy brak pieniędzy na dokończenie Świątyni Opatrzności?!"

Fakt, koszt samej budowy szacowany jest na 41 mln zł, z czego tylko 6,3 mln pokryje ordynariat. Co więcej, istnieją plany budowy kolejnej cerkwi na Ursynowie.

Ks. płk Aleksy Andrejuk w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" podkreślił - "Jesteśmy polskim kościołem prawosławnym i proszę nie kojarzyć nas z Rosją". Sam budynek cerkwi również ma odcinać się od rosyjskich skojarzeń. Świątynia zbudowana ma być na kształt krzyża Virtuti Militari i posiadać bizantyjską półokrągłą kopułę, nie przypominającą rosyjskich "cebul".

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Maria Janowicz
  • Maria Janowicz
  • 12.04.2012 20:47

Budowa świątyni prawosławnej dla polskich prawosławnych jest bardzo dobrym przedsięwzięciem. Popieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Katuński
  • Daniel Katuński
  • 20.03.2012 23:23

PO co komu w Warszawie cerkiew rosyjska???

Komentarz został ukrytyrozwiń
db
  • db
  • 19.01.2012 07:19

albo na seminarium katolickie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
  • kicia
  • 17.01.2012 16:00

Zamiast tego, może lepiej by bylo wybudować szpital, albo inną placówkę użyteczności publicznej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.