Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Najbiedniejsi pojadą za darmo komunikacją miejską

Już niedługo najbiedniejsi mieszkańcy Warszawy będą mogli jeździć za darmo komunikacją miejską. To najnowszy pomysł radnych i Zarządu Transportu Miejskiego. Na ostatniej sesji rada miasta uchwaliła stosowną uchwałę w tej sprawie.

Najubożsi za darmo przejadą się autobusem, tramwajem, metrem i Szybką Koleją Miejską. / Fot. Rafał Konieczny- Z tej ulgi będą mogły korzystać osoby, które posiadają tzw. kontrakt socjalny z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych - mówi nam Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Uchwała w tej sprawie została przyjęta na 35. sesji rady miasta, w czwartek 12 czerwca. Zwolnienie z opłat obejmuje przejazdy autobusem, tramwajem, metrem oraz Szybką Koleją Miejską. Osoby pragnące skorzystać z tej ulgi, będą musiały z zaświadczeniem (wskazującym, że znajdują się w trudnej sytuacji społecznej) z Ośrodka Pomocy Społecznej i dowodem udać się do Punktu Obsługi Pasażera przy ulicy Senatorskiej. Tam zostanie im wyrobiona specjalna karta miejska, na okres 10 miesięcy. Po upływie tego czasu, o przedłużeniu kontraktu socjalnego zadecyduje OPS. Inicjatywa budzi jednak pewne kontrowersje.

- Uważam, że jest to uczenie bezradności tych ubogich osób, uczenie, że są biedni, że ktoś się nimi zaopiekuje. Uważam, że lepszym pomysłem byłyby zwyczajne zniżki - komentuje Aleksandra Basta z Fundacji Synergia, zajmującej się pracą z dziećmi pochodzącymi z najuboższych środowisk w mieście.

- To nieprawda! Kontrakt socjalny jest bardzo skutecznym narzędziem mobilizującym, np. do aktywnego poszukiwania pracy czy podjęcia leczenia z uzależnienia - ripostuje Igor Krajnow z ZTM.

Uchwała jest dokumentem nowym, więc informacja o ZTM-owskich nowościach nie zdołała się rozejść. Wiele warszawskich Ośrodków Pomocy Społecznej nie wie jeszcze o tej inicjatywie. Igor Krajnow mówi, że do pasażerów informacja dotrze za pomocą strony internetowej, a także ulotek kolportowanych w siedzibach ZTM-u.

Przepisy wejdą w życie po zatwierdzeniu ich przez Urząd Województwa Mazowieckiego. Jest na to czas do dnia 12 lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Marcinie - to te trąbki jakieś zatkane musialy być, bo ani OPS nie słyszał, ani NGOsy :) może lepsze były bębny?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie wszyscy "trębacze" pokusili się na tak rzetelną pracę, wydzwanianie, dowiadywanie się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

hm.. Pięć dni temu o tym trąbiono :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie się z tym nie zgadzam.
"Dlaczegóż to, ludzie którzy często sami nie podejmują prób poprawy swojej sytuacji społecznej - tylko się w nią pogłębiają mają otrzymywać pomoc w coraz to szerszym zakresie. Dlaczego wobec tego nie ma zniżek dla osób dojeżdżających do pracy - przecież oni tracą w ten sposób zarobione pieniądze". Taką wojnę można toczyć długo i pewnie nic z niej nie wyniknie, ale jak napisałem - z wyżej wymienionego powodu i wielu innych nie zgadzam się z takim stanem rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.