Facebook Google+ Twitter

Warszawa: niepełnosprawny nie mógł zagłosować. PKW: można wnosić skargi

- Chciałbym, tak jak każdy, zagłosować w sali i wrzucić swój głos do urny - mówi Marek Sołtys, który z powodu niedostosowania szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych nie mógł zagłosować. Na konferencji prasowe o godzinie 17 członkowie PKW zapowiedzieli, że osoby niepełnosprawne, które nie mogły zagłosować w lokalu wyborczym maja prawo złożyc skargę.

 / Fot. Anna KorzonNiepełnosprawny Marek Sołtys jeżdżący na wózku nie dostał się do swojej komisji wyborczej mieszczącej się w podstawówce na Natolinie. Jak mówi nigdy nie było z tym problemów. Pracownicy komisji wyborczej dotychczas przynosili mu kartę i znosili urnę. W tym roku przedstawiciel komisji wyborczej Daria Sieniawska uznała to za czyn niezgodny z prawem.

- Jak się czuję? Czuję się, jak niepełnosprawny, a nie osoba z niepełnosprawnością. Nie udało mi się zagłosować, a wybory to jeden z najważniejszych aspektów demokracji. Jest mi przykro - skwitował Marek Sołtys.

Podobny przypadek wydarzył się też w Katowicach. Również tam niepełnosprawny mężczyzna nie mógł zagłosować w lokalu wyborczym. Pytani o tego typu sytuacje członkowie PKW odpowiedzieli, że poszkodowani mają prawo złożyć skargę wyborczą.

Źródło:
warszawa.gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Trzeba przyznać, że wybory dla osób niepełnosprawnych nie są w naszym kraju w pełni dostępne i wiele jest jeszcze do zrobienia. Ale dla rzetelności dodać trzeba, że bohater tego materiału miał inne możliwości, z których nie skorzystał. Mógł zmienić lokal na dostępny (jest ich miniumum 20%) lub ustanowić pełnomocnika. Urna nie może opuszczać lokalu wyborczego.
Odpowiadając Panu Mirkowi zaś powiem tak: Np. w Katowicach pełnomocnika ustanowiły 64 osoby, a w sąsiednich Siemianowicach tylko 3, ale tam urzędnicy na prośbę zainteresowanego podjechali po dokumenty do domu, a wszędzie zgodnie z ustawą akt ustanowienia pełnomocnictwa miał miejsce w miejscu wskazanym przez niepełnosprawnego lub seniora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro nie ma takiego obowiązku co by pomóc w takiej sytuacji, nie należy tej pomocy oczekiwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesada. Raczej: zawsze mi pomagano, teraz nie;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja bym mógł powiedzieć:
"Nie kupiłem biletu na autobus. Przez lata nie było takiej potrzeby. Nic nie wskazywało, że spotkam kontrole"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz w tym, że przez lata nie było takiej potrzeby. Nic nie wskazywało na to, że tym razem komisja zmieni podejście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Sołtys jest zwykłym krzykaczem, inaczej tego nazwać się nie da.
Krzykaczem z parciem na popularność.

Prawo wyborcze mówi dość jasno, że można wybrać komisję która ma dostosowanie dla niepełnosprawnych i w niej głosować. Można zgłosić, że potrzebny jest do niej transport. Itp itd.
Ale lepiej pokrzyczeć i zaistnieć na 5 min.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pomagałem kobiecie, która wyszła ledwo o własnych siłach z domu. porusza się na wózku. w komisji 823 w Warszawie musiała stać przed furtką i czekać aż przewodnicząca komisji łaskawie pozwoli członkowi komisji wyjść z kartą do głosowania (i tylko dlatego, że młoda dziewczyna z komisji zaproponowała takie rozwiązanie i dlatego, że raban zrobili głosujący). dla mnie to nie do pomyślenia..

Komentarz został ukrytyrozwiń

w Gdańsku, podobna zagrywka. Najpierw piszą że niepełnosprawny może głosować przez osobę upoważnioną, a jak dałem sąsiadce dowód osobisty i legitymację z oznaczoną niepełnosprawnością, powiedzieli że trzeba było to załatwiać 10 dni temu w urzędzie miasta. Nikomu nie będę zajmował całego dnia żeby załatwiał "moją" sprawę w urzędzie. Niech mi tylko nikt nie truje d... że nie chciałem głosować. Głosy niepełnosprawnych mają tam gdzie kończą się plecy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

takie rzeczy nie powinny miec miejsca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co na to Państwowa Komisja Wyborcza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.