Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15646 miejsce

Warszawa: nowe ceny biletów komunikacji miejskiej

Podwyżka cen biletów, jednolita ulga 50-procentowa i "karta seniora", to tylko niektóre zmiany, które obowiązywać będą w Warszawie, już od 2 czerwca. W tym roku miasto zarobi na wprowadzonych podwyżkach 48 mln złotych.

Logo ZTM. / Fot. http://www.ztm.waw.pl/Skąd podwyżki?

Podwyżek cen biletów mogliśmy się spodziewać. Z ostatnią podwyżką cen w Warszawie mieliśmy do czynienia w 2001 r. ZTM szacuje, że od tamtego czasu wydatki na komunikację miejską wzrosły o blisko 54-procent.

Od czerwca ZTM proponuje nowy system ulg. Teraz wszyscy uprawnieni będą kupować bilety z 50-procentową zniżką, nie 48-procentową, jak było wcześniej. Stawka wcześniejsza wzbudzała wiele kontrowersji. Sprzeciwiano się głównie różnicowaniu uprawnionych do ulg. Inne stawki obowiązywały uczniów, inne studentów. Teraz wszyscy płacą tyle samo. Nowością jest wprowadzenie szerokiej gamy biletów czasowych ważnych przez 20, 40, 60 i 90 minut. Bilet 20-minutowy, kierowany jest do osób, które poruszają się najczęściej wokół jednej dzielnicy, przejeżdżając 8-10 przystanków. Wprowadzenie biletów 40-minutowych, ZTM uzasadnia tym, że przeciętnie średni czas przejazdu pasażera na terenie Warszawy wynosi 36 minut i taki bilet jest wystarczający

Nowa-stara karta miejska?

W nowej taryfie wprowadzono nowy rodzaj Warszawskiej Karty Miejskiej (WKM) w postaci karty spersonalizowanej, wydawanej w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM lub w innym autoryzowanym przez ZTM punkcie. Jak podaje ZTM - w związku z tym, że karta przypisana jest tylko jednej osobie, pasażer nie będzie miał obowiązku posiadania przy sobie dokumentu tożsamości oczywiście (z wyjątkiem dokumentu poświadczającego prawo do ulgi), który w tej chwili jest niezbędny dla uznania ważności karty.

Czy to faktyczne ułatwienie? Korzystający z komunikacji, najpierw musi udać się do punktu, dostarczając zdjęcie, czekać na wyrobienie karty, a w rezultacie przy każdej kontroli i tak wykazywać się dokumentem tożsamości. Należy jednak zaznaczyć, że równolegle funkcjonować będzie WKM w dotychczasowej formie.

Zadowoleni z nowej taryfy mogą być pasażerowie w wieku 65-70 lat, dla których przygotowano tzw. "Kartę Seniora" za 40 zł, która uprawniać będzie do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 366 dni od momentu stosowania. Nowe stawki przewidziane są również za przejazd bez ważnego biletu, które od czerwca będzie wynosić 150 zł (dotychczas stawka wynosiła 120 zł) oraz za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy pojazdu bez uzasadnionej przyczyny. Za to wykroczenie przewidziana jest kara 450 zł, a nie jak dotąd 260 zł. Miejmy nadzieję, że wraz z podwyżkami cen biletów, jeszcze bardziej poprawi się jakość usług komunikacji miejskiej w Warszawie.

Ceny biletów od 2 czerwca

Po podwyżce bilety będą kosztować:
normalny - 2,80 zł (dotychczas 2,40 zł),
ulgowy - 1,40 zł (1,20 zł),
dobowy - 9 zł (7,20 zł),
tygodniowy - 32 zł (24 zł),
30-dniowy - 78 zł (66 zł),
90-dniowy - 196 zł (166 zł),
60-minutowy - 4 zł (3,60 zł).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kaśka
  • Kaśka
  • 02.07.2011 12:54

w sumie możecie to wyjaśnić jaki bedzie koszt biletu miesiecznego po 15 sierpnia .Jak teraz jest stawka prawie 80 zl to o ile procent podniesiecie ta stawke biletowa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.