Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Nowe Muzeum Historii Żydów będzie otwarte w 2013 roku

Jedna z najnowocześniejszych budowli w Warszawie będzie gotowa wiosną 2013 roku. Mowa o Muzeum Historii Żydów, projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego.

Tak było niedawno. W tym miejscu stoi już budynek muzeum. / Fot. Cezary Piwowarski, GNU1.2Na razie gotowy jest tylko hol budynku, którego ściany mają długość 70 metrów, a wysokość 20. Architekt podczas projektowania budynku, inspirował się Biblią i opisem Morza Czerwonego.

Muzeum będzie miało pierwszą na świecie krzywoliniową ścianę konstrukcyjną, która "trzyma" wszystkie stropy i całą konstrukcję stalową dachu- podaje gazeta.pl

Jak podaje portal, robotnicy skończyli już montaż olbrzymiego okna zajmującego prawie całą ścianę muzeum w stronę Karmelickiej. Okno ma szerokość 50, a jego wysokość sięga 15 metrów. Konstrukcja ma 608 metrów kwadratowych oraz waży 78 ton. Ściany w holu głównym mają być powyginane; ich zadaniem będzie doświetlanie pomieszczeń biurowych oraz różnych wystaw.

Przestrzeń przeznaczona na wystawy ma być otoczona lasem, którego jak można przeczytać na portalu gazeta.pl, jeszcze nie ma. Las ma nawiązywać do legendy o przybyciu i osiedleniu się Żydów w pokrytej kniejami krainie Mieszka I, którzy zapytali o jej nazwę.

Fasada wokół muzeum przypomina wachlarz bądź rozciągniętą harmonię. taki efekt, tworzą zamontowane na przemian pionowe panele z siatki miedzianej oraz szkła. Miejsca, które są przeznaczone na wystawę są już prawie gotowe, brakuje tam tylko jedynie podwieszonych sufitów oraz posadzek.

Dyrektorka muzeum Agnieszka Rudzińska mówi- "Obserwowaliśmy prace nad wystawą z dużym niepokojem. Ale dziś jestem przekonana, że będzie gotowa na kwiecień 2013 r., na 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim" - czytamy na
gazeta.pl

Rudzińska uprzedza, że nie da się uruchomić w muzeum wszystkiego od razu, zapowiada również, że muzeum zmieni nazwę. Na jaką? Tego jeszcze nie wiadomo ale kobieta zapewnia, że nowa nazwa razem z logo muzeum zostanie ogłoszona w kwietniu.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

edgemen
  • edgemen
  • 25.02.2012 20:49

zburzyc ta budowle za publiczne pieniadze i przywrocic park dla warszawiakow! zydzi do izreala wynocha!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.