Facebook Google+ Twitter

Warszawa. O wyglądzie pomnika Kazimierza Deyny zadecydują kibice

Właśnie ruszył konkurs na projekt pomnika Kazimierza Deyny. Podobizna piłkarza stanie przed nowym stadionem Legii Warszawa. Inicjatywa wypłynęła wprost od kibiców wciąż pamiętających o polskiej legendzie piłki nożnej.

Starogard Gdański. Pamiątkowy obelisk upamiętniający Kazimierza Deynę ustawiony przy wejściu na stadion jego imienia. / Fot. CzarniokKazimierz Deyna to postać, którą doskonale znają wszyscy kibice piłki nożnej, a szczególnie fani Legii Warszawa. To w tym klubie piłkarz przez wiele lat pokazywał swoje sportowe umiejętności. Tygodnik „Piłka nożna” uznał go za najlepszego piłkarza XX wieku - i nic dziwnego. Deyna wielokrotnie reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych. Był złotym i srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich w Monachium i Montrealu. Na mistrzostwach świata w RFN w 1974 roku stanął prawie na najwyższym stopniu podium.

Wierni kibice skorzystali z okazji modernizacji miejskiego stadionu Legii Warszawa, aby upamiętnić postać Deyny. Ma on być patronem i duchowym fundamentem nowego miejsca rozgrywek. Inicjatywa została ogłoszona już dwa lata temu. Od tego czasu udało się zdobyć poparcie urzędu miasta, a także rodziny zmarłego piłkarza. Inicjatywę poparła żona Mariola, a także syn Norbert, który w liście z San Diego pisze: W imieniu swoim, jak również w imieniu Steva Stuzynskiego i jego rodziny, przyjaciół mojego taty i wieloletnich przyjaciół moich i mojej rodziny z całego serca dziękuje za pamięć o moim tacie.

Kazimierz Deyna wspominany jest przez kolegów z drużyny jako piłkarz utalentowany, a także prekursor w supernowoczesnym jak na tamte czasy rozgrywaniu piłki, prowadzeniu gry i drygowaniu zespołem. Te jego strzały! Słynne rogale! Jak genialnie mylił on bramkarzy poprzez zmienianie ustawienia stopy w czasie wykonywania rzutów karnych! Tego nie można się nauczyć, to trzeba mieć w genach -wspominał Lesław Ćmikiewicz, partner z Legii i reprezentacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.