Facebook Google+ Twitter

Warszawa: oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 23:00

Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych, kombatanci oraz mieszkańcy stolicy oddali hołd ofiarom agresji ZSRR na Polskę. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, następnie mszy świętej w Katedrze Polowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

Podczas uroczystości przed pomnikiem Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie prof. Wiesław Wysocki podkreślił, że prawda o agresji z 17 września nawet dziś bywa negowana. Dlatego, jak zaznaczył, pomnik, który miał być znakiem pojednania "wciąż krwawi", kiedy w dalszym ciągu pojawiają się głosy, że agresja na Polskę była bratnią pomocą swoim rodakom.

Przed pomnikiem odbyła się ekumeniczna modlitwa za ofiary sowieckiej agresji oraz apel poległych. Uczestnicy uroczystości przeszli następnie do katedry polowej, gdzie uroczystą mszę odprawił biskup Tadeusz Płoski. W homilii biskup polowy podkreślał, że przeszłość należy poznać i zrozumieć aby nie powtórzyły się dramatyczne wydarzenia. Zdaniem hierarchy poznanie motywów, którymi kierowali się radzieccy i niemieccy budowniczowie nowego ładu światowego jest bardzo ważne dziś, kiedy Europa i świat poszukują swojej tożsamości.

Po sowieckiej agresji z 17 września 1939 roku ponad milion Polaków zostało wywiezionych w głąb ZSRR. Najtragiczniejszy los spotkał oficerów oraz policjantów. Na mocy rozkazu politbiura z dnia 5 marca 1940 roku, podpisanego przez samego Stalina, zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Zginęło ponad 22 tysiące osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.